Marokkó alábecsült nagyvárosa, ahol januárban is tavaszias idő fogad Marokkó alábecsült nagyvárosa, ahol januárban is tavaszias idő fogad
Rabat, Marokkó
Fotó: Sergio Formoso, Getty Images

2024-12-08

  • Drive
  • Úti cél
  • Marokkó alábecsült nagyvárosa, ahol januárban is tavaszias idő fogad

Marokkó alábecsült nagyvárosa, ahol januárban is tavaszias idő fogad

Marokkó elsősorban gazdag kultúrája, jellegzetes építészete, homokos tengerpartjai és persze remek gasztronómiája miatt szokott felkerülni az utazók térképére. Ettől függetlenül a látogatók elsősorban Marrákes városát keresik fel, ami messze az ország legnépszerűbb turisztikai célpontja. Pedig első látogatásra tökéletes választás lehet a főváros, Rabat is, hiszen mindent megtalálhatunk benne, ami egy tartalmas nyaraláshoz szükséges.

Rabat történelme egészen a római korig nyúlik vissza: elhelyezkedése miatt már ekkor jelentős kikötőváros és hadiközpont volt, a birodalom hanyatlását követően viszont különböző népcsoportok uralma alá került. A római időknek a város felett magasodó dombtetőn található Chellah állít emléket, amely az ókori Sala Colonia romjaira épület.

Image
V. Mohamed mauzóleuma, Rabat, Marokkó
Fotó: Francesco Riccardo Iacomino, Getty Images
Marrákest is megéri egyszer felkeresni: Marrákesbe utaznál? 6 egyedi program Marokkó nagyvárosában

Végül a 12. század környékén az Almohád Birodalom tette rá Rabatra a kezét, és ekkor kezdődtek meg a legfontosabb katonai építkezések – ennek lenyomata például a város egyik legfontosabb látnivalója, a Hassan-torony. Az eredeti tervek szerint a világ legnagyobb mecsetét akarták létrehozni, de a minaret máig befejezetlen. Itt található továbbá az 1961-ben elhunyt V. Mohamed mauzóleuma is, aki az Alavita-dinasztia 16. királyaként mintegy 30 évnyi uralkodása alatt vezető szerepet játszott az ország függetlenségének kivívásában.

Szintén gyönyörű példa az iszlám katonai építészetre a Kasbah des Oudayas, azaz Rabat történelmi fellegvára. A szűk utcákat itt kékes-fehéres házak szegélyezik, de itt található a híres Andalúz-kert is. Kicsit északabbra egy másik pazar kerttel is találkozhatunk: a repülőtértől nem messze terül el az egzotikus növényeket felsorakoztató Les Jardins Exotiques de Bouknadel, de a sétálgatásra a Bou Regreg folyó szépen felújított partmenti sétányai is tökéletesek.

Image
Souk piac Rabatban, Marokkó
Fotó: Andrea Pistolesi, Getty Images

Itt például rengeteg étterem várja a marokkói gasztronómiára kíváncsi turistákat, de ha kicsit mélyebben is bele szeretnénk merülni a helyi kultúrába, akkor a város medinája felé haladva a szűk utcákon elérhetünk a nyüzsgő piacokra – a leghíresebb közülük az Old Market (öreg piac). a Halpiac és a Souk.

Ennélfogva érthető is, hogy a helyi gasztronómiának fontos részét képezik a tengeri herkentyűk, de a legjellegzetesebb fogásnak egyértelműen a többnyire bárányból vagy marhából készült tajine. Szintén ne hagyjuk ki a fűszeres harira levest és a húsos pitét (pastilla), desszertként pedig kóstoljuk meg a palacsintaszerű beghrit, a marokkói fánkot (sfenj) vagy a mandulás gazella-szarvakat (Kaab el Ghazal).

Ha jól megvacsoráztunk, a reggelt érdemes egy fűszeres marokkói kávéval kezdeni, ezután el is indulhatunk a környező strandok egyikére. Ugyan Rabat nem egy Casablanca, de azért itt is akad pár tengerpart: a legismertebbek közé tartozik a központi Plage de Rabat és Plage de Salé Ville, de egy kis utazással a déli Temara strandjaira, illetve az északi Plage des Nations és Plage Mehdia partokra is eljuthatunk. Természetesen a téli hónapokban azért lehűl az idő, de Rabatban a hőmérséklet ilyenkor is 14 és 18 Celsius-fok körül alakul. 

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!