2024-12-08
Marokkó alábecsült nagyvárosa, ahol januárban is tavaszias idő fogad
Marokkó elsősorban gazdag kultúrája, jellegzetes építészete, homokos tengerpartjai és persze remek gasztronómiája miatt szokott felkerülni az utazók térképére. Ettől függetlenül a látogatók elsősorban Marrákes városát keresik fel, ami messze az ország legnépszerűbb turisztikai célpontja. Pedig első látogatásra tökéletes választás lehet a főváros, Rabat is, hiszen mindent megtalálhatunk benne, ami egy tartalmas nyaraláshoz szükséges.
Rabat történelme egészen a római korig nyúlik vissza: elhelyezkedése miatt már ekkor jelentős kikötőváros és hadiközpont volt, a birodalom hanyatlását követően viszont különböző népcsoportok uralma alá került. A római időknek a város felett magasodó dombtetőn található Chellah állít emléket, amely az ókori Sala Colonia romjaira épület.
Végül a 12. század környékén az Almohád Birodalom tette rá Rabatra a kezét, és ekkor kezdődtek meg a legfontosabb katonai építkezések – ennek lenyomata például a város egyik legfontosabb látnivalója, a Hassan-torony. Az eredeti tervek szerint a világ legnagyobb mecsetét akarták létrehozni, de a minaret máig befejezetlen. Itt található továbbá az 1961-ben elhunyt V. Mohamed mauzóleuma is, aki az Alavita-dinasztia 16. királyaként mintegy 30 évnyi uralkodása alatt vezető szerepet játszott az ország függetlenségének kivívásában.
Szintén gyönyörű példa az iszlám katonai építészetre a Kasbah des Oudayas, azaz Rabat történelmi fellegvára. A szűk utcákat itt kékes-fehéres házak szegélyezik, de itt található a híres Andalúz-kert is. Kicsit északabbra egy másik pazar kerttel is találkozhatunk: a repülőtértől nem messze terül el az egzotikus növényeket felsorakoztató Les Jardins Exotiques de Bouknadel, de a sétálgatásra a Bou Regreg folyó szépen felújított partmenti sétányai is tökéletesek.
Itt például rengeteg étterem várja a marokkói gasztronómiára kíváncsi turistákat, de ha kicsit mélyebben is bele szeretnénk merülni a helyi kultúrába, akkor a város medinája felé haladva a szűk utcákon elérhetünk a nyüzsgő piacokra – a leghíresebb közülük az Old Market (öreg piac). a Halpiac és a Souk.
Ennélfogva érthető is, hogy a helyi gasztronómiának fontos részét képezik a tengeri herkentyűk, de a legjellegzetesebb fogásnak egyértelműen a többnyire bárányból vagy marhából készült tajine. Szintén ne hagyjuk ki a fűszeres harira levest és a húsos pitét (pastilla), desszertként pedig kóstoljuk meg a palacsintaszerű beghrit, a marokkói fánkot (sfenj) vagy a mandulás gazella-szarvakat (Kaab el Ghazal).
Ha jól megvacsoráztunk, a reggelt érdemes egy fűszeres marokkói kávéval kezdeni, ezután el is indulhatunk a környező strandok egyikére. Ugyan Rabat nem egy Casablanca, de azért itt is akad pár tengerpart: a legismertebbek közé tartozik a központi Plage de Rabat és Plage de Salé Ville, de egy kis utazással a déli Temara strandjaira, illetve az északi Plage des Nations és Plage Mehdia partokra is eljuthatunk. Természetesen a téli hónapokban azért lehűl az idő, de Rabatban a hőmérséklet ilyenkor is 14 és 18 Celsius-fok körül alakul.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!