Bevállalnád? Méhekkel töltött ágyakon pihenhetsz a wellness jegyében Bevállalnád? Méhekkel töltött ágyakon pihenhetsz a wellness jegyében
Fotó: Georg Eiermann, Unsplash

2025-02-17

Bevállalnád? Méhekkel töltött ágyakon pihenhetsz a wellness jegyében

Az előrejelzések szerint az utazók negyede 2025-ben is igyekszik majd valamilyen wellnessprogramot beépíteni a nyaralásba, a kényeztetés viszont ritkán társul a méhekhez. Írország legújabb szolgáltatását nézve ez akár meg is változhat: a távoli Valentia-szigeten ugyanis különös módon használják ki a méheket. A kezelésről úgy tartják, hogy jótékony hatással van a légzőszervekre, az idegrendszerre és az alvászavarokra is.

Amikor egy wellnesslehetőséget keresünk, általában medencék, szaunák és masszázsok közül válogathatunk, Írországban azonban egy különös elemmel bővült a kínálat. Az ország délnyugati partjai mentén húzódó Valentia-szigeten Paul O’Neil lelkes méhész létrehozott egy olyan wellnessközpontot, ahol az utazók méhek segítségével pihenhetnek.

Az ötlet azután fogalmazódott meg benne, miután a távoli szigeten összehozta őt az élet egy, a háború közepette a szigetre költöző ukrán állampolgárral. Anton Tovarnitskyi később elmesélte neki, hogy korábban ő is méhészként dolgozott, Ukrajnában pedig létezik egy különös szolgáltatás, mely során az emberek méhkaptárok fölé épített ágyakat használnak terápiás céllal. Ezután elkezdtek közösen utánajárni ennek a szokásnak, és kiderült, hogy az ilyen „méhágyak” története legalább olyan régre nyúlik vissza Kelet-Európában, mint a méhészeteké.

Image
Valantia-sziget, Írország
Fotó: Shutterstock
A Valantia-szigeten amúgy nincsen túlzottan sok látnivaló, legjellegzetesebb pontjának az északi részén található világítótorony számít, de az évi 20 ezer látogatónak főleg a természet jelenti a vonzerőt.

Szerencsés találkozásukat követően a két férfi ezen változtatni szeretett volna, így született meg az Island Organix – Valentia Bee Beds nevű turisztikai célpont, amely a méhek és a méz jótékony hatásaira épít. Az élmény egy átalakított buszban kezdődik, ahol a látogatók kapnak egy pohárnyi propoliszt (természetes folyadék, amit a mézelő méhek a rügyekből és a fákból gyűjtenek – a szerk.), majd méhészruhát öltve indulnak el a méhházakba.

Image
Fotó: Kai Wenzel, Unsplash.
A méhházakban két ágyat találnak, melyek alatt 5 kaptárnyi méh zsizseg, de kilátópontokat is kialakítottak, ahonnan szemügyre lehet venni a rovarokat, amelyeknek mikrorezgései állítólag nyugalmat árasztanak.
Hogyan néz ki a kezelés?

A vendégek általában fél órát töltenek itt el, miközben belélegeznek egy egyedi feromont, ami előkészíti őket a pihenésre. A kabinok vörös fénytechnológiája, a pulzáló elektromágneses mezőre (PEMF) építő terápia, illetve a hang- és aromaterápia hatására pedig gyakori, hogy mély álomba zuhannak. Érdekesség, hogy a méhek által a kabinokban jóval melegebb lesz a hőmérséklet, a kaptár pedig tisztítja és ionizálja a levegőt és egyesíti a méz, a propolisz, a viasz és a méhpempő előnyeit, ami O’Neil szerint kiválóan tisztítja a tüdőt.

Ha eléggé koncentrálsz, akkor érezni fogod a méhek által generált mikrorezgéseket, de igazából az sem baj, ha nem, mivel ezek alapvetően az emberi sejtek szintjén hatva nyugtatják az idegrendszert

– részletezte O’Neil.

A szokatlan kezelésnek más – nem hivatalosan alátámasztott – egészségügyi előnyei is vannak: az évszázadok során gyakran használták például alvászavarok, légzőrendszeri panaszok, krónikus fáradtság, fülzúgás vagy stressz orvoslására. A lehetőséget a tavasz kezdetével lehet igénybe venni, hiszen a téli hónapokban a királynő és a többi méh is energiatakarékos, „túlélő üzemmódban” tengeti a mindennapokat – az egyre növekvő kereslet miatt viszont most azon dolgoznak, hogy a télre is találjanak valamilyen megoldást.

Mint az Euronews is írja, világszerte csupán egy marék ilyen méhágy létezik, java részük Kelet-Európában. Amellett, hogy a szolgáltatásnak tapasztalatuk szerint tényleg szuper előnyei vannak vendégeikre nézve, a rovarok turisztikai hasznosítása egy mentőöv lehet a megélhetési gondokkal küzdő méhészeknek – ezért tanítja O’Neil és Tovarnitskyi jelenleg is a technikát az érdeklődőknek.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!