Nem hátráltak, megtámadta a fakitermelőket a veszélyeztetett amazonasi törzs Nem hátráltak, megtámadta a fakitermelőket a veszélyeztetett amazonasi törzs
A Mashco Piro törzs tagjai (2024 július).
Fotó: Survival International

2024-08-09

  • Drive
  • Úti cél
  • Nem hátráltak, megtámadta a fakitermelőket a veszélyeztetett amazonasi törzs

Nem hátráltak, megtámadta a fakitermelőket a veszélyeztetett amazonasi törzs

Július végén számoltunk be arról az elszigetelt törzsről, mely feltehetően már évszázadok óta él a perui Amazonas esőerdőiben. A világ valószínűleg legnagyobb elszigetelt törzsének élőhelyét egyre inkább veszélyeztetik a fakitermelők, akik mostanra extrém közel kerületek hozzájuk – a Mashco Pirók pedig nem éppen barátságosak az idegenekkel szemben.

Még napjainkban is léteznek olyan helyek a Földön, ahova nem ért el a modern élet: az egyik ilyen a perui Amazonasban élő Mashco Piro törzs által lakott erdős területek. Az eddigi információk szerint ráadásul ők lehetnek a világ legnagyobb – körülbelül 750 főt számláló –olyan közössége, melynek tagjai teljes egészében elutasítóan viselkednek a külvilággal szemben.

A törzs mindennapjaival és védelmével a Survival International nevű nemzetközi szervezet foglalkozik, akiknek július végén sikerült több fotót is készíteni a Mascho Pirók egy csoportjáról a perui Monte Salvado és Puerto Nuevo környékén. A szervezet ugyan a Mashco Pirókkal nem tud kommunikálni, de a hasonló nyelvet beszélő Yine közösséggel igen, akik már akkor azt mondták, hogy a törzs tagjai elég dühösek a közelben tevékenykedő fakitermelők miatt.

Image
A fakitermelők bázisa csupán pár kilométerre helyezkedik el attól a helytől, ahol a Mashco Pirókat észlelték.
Fotó: Survival International
Sajnálatos módon ugyanis több cég is hivatalos engedéllyel vághat ki fákat az Amazonas azon területén, amely a törzs természetes élőhelyének számít.

A FENAMAD nevű, őslakosokkal foglalkozó szervezet a napokban pedig arról számolt be, hogy legalább egyvalaki súlyosan megsebesült a Mashco Pirók által kilőtt nyilak miatt – azt egyelőre nem tudni, hogy hány embert ért enyhébb sérülés.

A Survival International publikációja szerint az incidens egy olyan erdős területen történt, mely hivatalosan is a Mashco Pirókhoz tartozik, ám jogilag nem áll védelem alatt. Úgy tudni, hogy a FENAMAD már felszólította a felelős perui kulturális minisztériumot arra, hogy minél gyorsabban intézkedjenek a közösség védelme érdekében, hiszen így a jövőbeli ütközések is elkerülhetők lennének.

Image
A Mashco Pirók (2024. július)
Fotó: Survival International

„A támadás csak még inkább igazolja, hogy mennyire fontos és sürgős feladat a Mashco Pirók természetes élőhelyének védelme. Az incidens jól mutatja, hogy nagyon is szükséges a Mashco Pirók területén tevékenykedő fakitermelők engedélyének visszavonása, mivel enélkül sem a törzsét, sem pedig a munkások védelmét nem lehet garantálni”

– áll a közleményben.

A Mashco Piróknak egyébként minden okuk megvan a bizalmatlankodásra: a 19. század második felében rengeteg szenvedést kellett átélniük a gyarmati gumibárók miatt, akik sokukat rabszolgasorba kényszerítették, de számtalan embert közülük levadásztak, megvertek, megcsonkítottak, leláncoltak, kiraboltak, megkínoztak, megerőszakoltak és meg is gyilkoltak. Mindennek ellenére a törzsnek és kultúrájuknak valahogyan mégis sikerült túlélnie, most viszont ismét veszélyben van fennmaradásuk a fakitermelés és az erdőirtás miatt. A törzs brutális történetéről egyébként az angolul jól tudó olvasók Walter Ernest Hardenburg írásában, a The Putumayo: The Devil’s Paradise című könyvben olvashatnak többet.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!