Haldoklik a walesi nyelv, a turisták megadóztatásával mentenék meg Haldoklik a walesi nyelv, a turisták megadóztatásával mentenék meg
A cardiffi kastély
Fotó: Peyton Wells, Unsplash.

2024-11-29

  • Drive
  • Úti cél
  • Haldoklik a walesi nyelv, a turisták megadóztatásával mentenék meg

Haldoklik a walesi nyelv, a turisták megadóztatásával mentenék meg

Hamarosan Wales lesz az Egyesült Királyság első olyan országa, amely idegenforgalmi adót vet ki turistáira. A kormány indoklása szerint a turistaadóból származó bevételekből a „kihaló félben lévő walesi nyelv újjáélesztését támogatja majd".

A november 25-én nyilvánosságra hozott részletek szerint a turistaadó éjszakánként 1,25 fontot (közel 600 forintot) tesz majd hozzá a walesi szállásdíjakhoz. Ami a kempingekben megszállókat illeti, nekik 0,75 fontot (nagyjából 360 forintot) kell majd pluszban kifizetniük.

Az adót azonban egyelőre nem kötelező jelleggel vezetik be Walesben. A különböző regionális tanácsok ugyanis maguk döntenek majd arról, hogy életbe léptetik-e az illetéket saját területükön.

Néhány mentességet megállapítottak a törvényhozók – többek közt például családoknál való elszállásolás vagy hosszabb tartózkodás esetén sem terheli a vendégeket a turistaadó. A walesi közbeszédben már 2018-ban felmerült az ötlet, majd egy nyilvános konzultációt is tartottak az adónem bevezetése kapcsán 2022-ben. Végül a nemzeti parlament a napokban hivatalosan törvénybe is iktatta, így az idegenforgalmi adó várhatóan 2027-ben lép majd életbe.

Image
Cardiff, Wales
Fotó: Taylor Floyd Mews, Unsplash.
Nyelvmentés

Ma már világszerte több mint 60 úti célon találkozhatunk az úgynevezett turistaadóval – például Barcelonában, Amszterdamban vagy Velencében is. A legtöbb esetben az ilyen adókból származó bevételeket konkrét projektek finanszírozására, a város marketingjére vagy infrastruktúrájára fordítják.

Wales azonban teljesen mást gondolt ki: az ő céljuk, hogy 2050-re 1 millió walesi anyanyelvű legyen a 3 milliós országban.

A kelta nyelvek közé sorolandó walesi nyelv valóban bajban van. Beszélői száma egyre csak fogy: a kormány legfrissebb adatai szerint 2024. június 30-án a hároméves és annál idősebb állampolgárok mindössze 27,8 százaléka tudott megszólalni walesiül. 

Ez az elmúlt 8 évben mért legalacsonyabb arány – mintegy 1,4 százalékponttal alacsonyabb, mint 2023-ban.

Sikerülhet a terv?

A kormány Cymraeg 2050 elnevezésű projektje keretében már évek óta próbálkoznak fellendíteni a nemzeti nyelvet. Az idegenforgalmi adóból az előrejelzések szerint a következő években 33 millió fontra (közel 16,5 miliárd forintra) számíthat az állam, amely nagy segítség lenne a változás előmozdítása kapcsán.

A bevételek a walesi nyelv ismertségének, életképességének és életképességének előmozdítására, valamint a látogatók és a lakosok tudatosságának és elismertségének növelésére lesznek fordítva

 – idézi az  Euronews a hivatalos közleményt. 

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!