Tudtad? Csupán 3 ember létezik a világon, aki útlevél nélkül utazhat Tudtad? Csupán 3 ember létezik a világon, aki útlevél nélkül utazhat
Fotó: Annie Spratt, Unsplash.

2024-12-23

  • Drive
  • Check-in
  • Tudtad? Csupán 3 ember létezik a világon, aki útlevél nélkül utazhat

Tudtad? Csupán 3 ember létezik a világon, aki útlevél nélkül utazhat

Ugyan számunkra nem újdonság útlevél nélkül utazni, hiszen az Európai Unió tagországai között elegendő személyi igazolványunk is, léteznek azonban olyan emberek is, akik bárhova is utazzanak, egyáltalán nincs szükségük útlevélre. 

A pápától a legismertebb politikusokig, van egy olyan területe az életnek, ahol (majdnem) mindenki egyenlő, hiszen (majdnem) mindenkinek szüksége van egy érvényes útlevélre ahhoz, hogy repülőre szálljon. Persze ahogy a mondás is tartja; a „kivétel erősíti a szabályt” – létezik ugyanis 3 ember a Földön, aki mentesül ezen kötelesség alól.

Japán császára és császárnéja
Image
Naruhito japán császár és Maszako japán császárné
Fotó: Pool / Pool, Getty Images

A világ 8. legerősebb útlevelével rendelkező Japán lakosai az okmány felmutatásával mintegy 189 országba utazhatnak el vízummentesen, azonban ez az előny semmi ahhoz képest, amit Japán uralkodói pár élvezhet. Naruhito császárnak és feleségének, Maszako császárnénak megvan a lehetőségük arra, hogy a Föld bármely országába útlevél nélkül lépjenek be.

Ez a különös helyzet először az 1970-es években állt elő, ugyanis ekkor indult volna Hirohito császár legelső külföldi hivatalos útjára. A külügyminisztérium ekkor felmérte a helyzetet, és arra jutott, hogy „nem lenne helyénvaló” a császárt és a császárnét úgy kezelni, mint egy-egy átlagos polgárt. Emiatt végül kiadtak egy hivatalos dokumentumot, amiben rögzítették, hogy a pár tagjai útlevél nélkül is utazhatnak.

III. Károly király – a brit királyi család feje
Image
III. Károly király
Fotó: WPA Pool / Pool, Getty Images

A japán külügyminisztérium állítólag a brit királyi családtól leste el a mintát, a hajdani II. Erzsébet királynőnek ugyanis hasonlóan nem volt szüksége útlevélre. A brit hagyományok szerint ugyanis az útleveleket Őfelsége nevében állítják ki, ezért az uralkodónak (jelenleg: III. Károlynak) tulajdonképpen nincs szüksége saját útlevélre. Hasonlóan Japánhoz, a királyi család többi tagjának azonban muszáj okmánnyal zsebükben nyaralni, így például Vilmos hercegnek és Katalin hercegnének sem szabad megfeledkeznie a dokumentumról utazásuk előtt – emeli ki a Travel + Leisure.

Mi van akkor, ha egy baba a repülőgépen születik meg?

Habár minden repülőtársaságnál más és más szabályok vonatkoznak a várandós nőkre, de általánosságban elmondható, hogy problémamentes várandósságnál a második trimeszter végéig, tehát a betöltött hatodik hónapig lehet biztonságosan utazni repülőkön. Ha semmi sem szól ellene, akkor a leendő anyukák hosszabb utakra is indulhatnak, de ilyenkor a visszaút idejét is figyelembe kell venni.

Image
Fotó: Tim Bish, Unsplash.
Ha viszont a baba pont a repülőgépen születik meg, akkor egy kicsit bonyolódik a helyzet.

Amennyiben lehetséges, ilyenkor a pilóták megpróbálnak kényszerleszállást végrehajtani. Ha ez nem kivitelezhető, akkor kezdődik az igazi kalamajka, hiszen a baba állampolgárságának megállapításához több körülményt is meg kell vizsgálniuk. Melyik ország felett repültek pontosan, amikor hivatalosan megszületett? Az adott országban milyen feltételekkel lehet állampolgárságot kapni? És mi van akkor, ha nemzetközi területen születik a gyermek?

Sok országban a „jus soli" elv érvényes, vagyis a baba egy állam területén való megszületésével szerez ottani állampolgárságot – ezt az angol szokásjog alkalmazza (de pont az Egyesült Királyságban nem érvényes), míg a világ többi részén a „jus sanguinis" van érvényben, vagyis az római szokásjogot használják.

Image
Fotó: Paul Hanaoka, Unsplash.

Ez utóbbi érvényes a kontinentális Európa országaiban, szó szerint azt jelenti, hogy a vér határozza meg a születési állampolgárságot, azaz a gyermek a szülei állampolgárságát kapja automatikusan – ez alól csak az lehet kivétel, ha a bébi a szülei dimplomáciai vagy konzuli kiküldetése alatt születik külföldön, mert akkor az ideiglenes otthonnak számító ország megadja az újszülöttnek az ottani állampolgárságot.

Ha pedig nemzetközi vizek felett születik a baba, akkor azt az állampolgárságot kapja, ahova a repülőt bejegyezték.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!