Ez a legturbulensebb európai útvonal az EasyJet pilótája szerint Ez a legturbulensebb európai útvonal az EasyJet pilótája szerint
Fotó: Jack Robinson, Unsplash.

2024-12-10

  • Drive
  • Check-in
  • Ez a legturbulensebb európai útvonal az EasyJet pilótája szerint

Ez a legturbulensebb európai útvonal az EasyJet pilótája szerint

Aki már tapasztalt utazó, az feltehetően kevésbé ijed meg a turbulenciától, ám a repülőgép rázkódása még ennek ellenére is kellemetlen élmény lehet. A különböző környezeti adottságok miatt pedig létezik néhány olyan útvonal, amelyen végighaladva sokkal rázósabb repülésre számíthatunk, mint más pályákon. Az EasyJet egyik pilótája most elárulta, szerinte melyik útvonalon a leggyakoribb a jelenség.

Turbulencia a leggyakrabban akkor keletkezik, amikor kétféle sebességű levegőtömeg érintkezik, de lényegében minden turbulenciának nevezhető, ami során egy gép heves mozgást végez a légáramlatok sebességének és irányának változása miatt. Ráadásul olyankor is előfordulhat, amikor az égbolt látszólag tiszta – a durva turbulencia azonban ritka jelenségnek számít; a becslések szerint 50 ezer járatból csupán egyetlen az, ahol ilyet kell tapasztalniuk az utasoknak.

Mindazonáltal az is tény, hogy egyes útvonalak jobban kitettek a rázkódásnak, mint mások. Az Express írásában most az EasyJet egyik pilótájának véleményéről számol be, akit arról kérdeztek meg, hogy melyik európai útvonalon tapasztalhatunk gyakran turbulenciát.

Ha a nemzetközi adatokra is kíváncsiak lennénk: Ezeken a repülős útvonalakon a legdurvább a turbulencia
Image
Fotó: Trinity Moss, Unsplash.

Az Alpok völgyében fekvő Innsbruck hírhedt a súlyos turbulenciáról. Földrajzi adottságai miatt Ausztria ezen környékén a szél sebessége akár a 100 km/órát is megközelítheti

– fejtette ki a fapados légitársaság pilótája.

A magas hegyek között elterülő innsbrucki repülőtér gyakorlatilag egy szélcsatorna, emiatt nemcsak repülés közben, de felszálláskor és landoláskor is résen kell lenniük a pilótáknak. A jelenségre különösen a novembertől márciusig tartó időszakban számíthatunk, ilyenkor egyébként az erős szelek az Alpok legtöbb repülőterét jellemzik.

A környéket a földön is érdemes bejárnunk: Ezt az úti célt fel kell tenni a térképünkre!
Mit tehetünk durva turbulencia esetén?
Image
Fotó: Shutterstock

A legnagyobb turbulenciát a repülőgépek hátsó részénél lehet érezni, az aggódó utasok pedig akkor járnak a legjobban, ha a szárnyakhoz közeli üléseket foglalnak le. A repülőgép eleje is jó választás, mivel a gép eleje a súlypontján túl van, így ez is jóval kiegyensúlyozottabb területnek számít, mint a hátulsó rész. A nagyobb repülőgépek ugyanakkor kevésbé vannak kitéve a légörvények és a légáramlatok szeszélyeinek, így a turbulencia is csekélyebb mértékben tapasztalható.

A balesetek elkerülése végett ilyenkor mindig tartsuk bekapcsolva biztonsági öveinket, de ha megijednénk, bátran kérjünk segítséget a légiutas-kísérőktől is, hiszen ők fel vannak készülve az ilyen helyzetekre.

Ezen felül létezik egy olyan oldal is, amin keresztül utána tudunk járni annak, hogy mekkora turbulenciára számíthatunk utazásunk során. A Turbli weboldalán az indulási és az érkezési pontokat beírva rá tudunk keresni járatunkra, de a portálon egy interaktív turbulencia-térképet is találhatunk.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!