Forinttal vagy euróval éri meg jobban fizetni külföldön? Forinttal vagy euróval éri meg jobban fizetni külföldön?
Fotó: Shutterstock

2024-07-16

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Forinttal vagy euróval éri meg jobban fizetni külföldön?

Forinttal vagy euróval éri meg jobban fizetni külföldön?

A legtöbb utazó számára bizonyára ismerős az a helyzet, amikor külföldi bankkártyás fizetés esetén a terminál megkérdezi, hogy saját vagy helyi devizával szeretnénk fizetni. A szaknyelvben ezt dinamikus devizaváltásnak, azaz DCC-nek (Dynamic Currency Conversion) nevezik – de magyarként milyen pénznemmel éri meg fizetnünk?

A külföldi nyaralások alatt – hacsak nem készpénzzel szeretnénk fizetni – akkor számolnunk kell az adott úti cél devizaárfolyamával. Ha Európai Uniós országba utazunk, akkor nagy eséllyel euróval tudunk majd fizetni, melynek árfolyama jelenleg 390 forint/1 euró környékén mozog. Mint a Haszon is írja, természetesen a DCC-k esetében is  hagyományos módon történik a váltás, tehát a tranzakció csak néhány nap múlva, az akkor esedékes árfolyamon lesz elszámolva.

Persze a legtöbben nem szeretnénk pórul járni, és egy rossz választás miatt a szükségesnél több pénzt otthagyni, a POS-terminálokon felkínált döntés viszont elég megtévesztő lehet, hiszen sok magyar utazó azt gondolja, hogy jól jár akkor, ha a rosszabb devizával, tehát forinttal fizet. Azonban kényelmes lehetőséggel valójában ráfizetünk a valós költségekre.

Ezért alapvetően mindig érdemes az adott ország fizetőeszközét választani, mivel így a saját bankunk fogja átváltani az összeget.
Image
Fotó: CardMapr.nl, Unsplash

Habár a DCC-k esetében is csak néhány nappal később történik meg a váltás, ilyen esetben viszont a szolgáltató garantálja a vásárlás előtt megjelenő, átváltott forintösszeget – pontosan úgy, mintha Magyarországon forintban vásárolnánk. Míg ez a fogyasztó számára nem jelent különösebb kockázatot, addig a szolgáltató számára már annál inkább.

Ez a kockázat jelenik meg a terminálokon felajánlott árfolyamban, de annyira túlzottan bebiztosítva, hogy csak szélsőséges esetben járhat vele jobban a fogyasztó

– magyarázta el az Economxnak Gergely Péter pénzügyi szakértő.

A szakértő szerint ugyanakkor létezhetnek olyan helyzetek, amikor jobban megfelelhet egy vásárlónak az előre ismert árfolyam. Például az olyan turbulens időszakokban, amikor a forintra erős árfolyam-emelési várakozások vannak, vagy éppen akkor, ha kevés a felhasználó pénze a számlán, és emiatt inkább biztos összeggel szeretne kalkulálni.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!