7 európai szabály, amit ha turistaként megszegünk, mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk 7 európai szabály, amit ha turistaként megszegünk, mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk
Fotó: Mika Baumeister, Unsplash.

2024-07-30

  • Drive
  • Drive-tipp
  • 7 európai szabály, amit ha turistaként megszegünk, mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk

7 európai szabály, amit ha turistaként megszegünk, mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk

A nyári időszak már javában tombol, ám mielőtt belevetnénk magunkat a nyaralásba, nem árt tisztázni azokat a szokatlan szabályokat, amelyek megszegése egyes európai országokban büntetéseket eredményezhet.

1. Velence, Olaszország
Image
Fotó: Henrique Ferreira, Unsplash.

Rendszeres olvasóink már biztosan tudják, hogy Velence idén bekeményített, és hivatalosan is elindította a turistaadó rendszerét. Emiatt a Velencébe látogató turistáknak muszáj regisztrálniuk a hivatalos felületen, valamint azoknak, akik egyetlen éjszakát sem töltenek el az olasz városban, az előre megadott napokon egy öteurós díjat is meg kell fizetniük.

A velencei turistaadóról és a kötelezettségekről itt írtunk bővebben: Velencei kisokos: startolt a turistaadó
2. Costa del Sol, Spanyolország
Image
Fotó: Martijn Vonk, Unsplash.

A méltán népszerű Costa del Sol partján ezentúl akár 750 eurós (kb. 295 ezer forintos) bírsággal sújthatják azokat, akik a nyilvános tengerpartokon végzik el azt, amit amúgy az illemhelyiségben illik. A helyi tanács még májusban fogadta el azoknak a javaslatoknak a nagy részét, melyek a környező strandok minőségének javításáról szóltak. Mint a Guardian írja, ebbe nemcsak a tengerpartokon való pisilés tartozik bele, de a hangos zenehallgatás és bizonyos labdajátékok is.

A törvénnyel eredetileg a tengerbe pisilést akarták megakadályozni, de mivel ezt nem nagyon lehet ellenőrizni, ezért végül a büntetés csak azokat érintik, akik „a partról láthatóan belevizelnek a tengerbe”.

3. Róma, Olaszország
Image
Fotó: Jorge Salazar, Unsplash.

Róma egyik legnépszerűbb látványosságánál idén már nem ülhetünk le: a felújított spanyol lépcsőknél ugyanis egy új törvény keretében megtiltották láblógatást, aki pedig megszegi ezt, arra egy 250 eurós (nagyjából 98 ezer forintos) bírságot szabnak majd ki a környéken járőröző rendőrök. Ha pedig netalántán összefoltoznánk, megrongálnánk a lépcsőket, akkor a büntetés összege 400 euróra, azaz közel 157 ezer forintra ugrik.

Hasonlóképpen Róma szökőkútjaiban – például a pénzérmékkel teli Trevi-kútban – se próbáljunk meg fürdőzni, hiszen ez is büntetendő: tavaly ősszel például két ausztráliai turistának fejenként 450 eurót (majdnem 177 ezer forintot) kellett kiadnia a pancsolás miatt.

4. Barcelona, Spanyolország
Image
Fotó: Susan Flynn, Unsplash.

A tömegturizmussal küzdő Barcelonában idén megemelték a turistaadót, de a belvárosban arra is figyelnünk kell, hogy mit viselünk. Akkor ugyanis, ha a központban fürdőruhában mászkálunk akár egy 250 eurós (kb. 98 ezer forintos) büntetést is kiszabhatnak, de a közterületen sem érdemes alkoholos italokat fogyasztanunk, már amennyiben nem szeretnénk 600 euróval, azaz nagyjából 235 ezer forinttal szegényebben hazatérni.

5. Portofino, Olaszország
Image
Fotó: Heidi Kaden, Unsplash.

A szabályokra nemcsak Rómában, hanem az olasz Riviérán is figyelnünk kell: a méltán népszerű Portofino egyes részein ugyanis tavalytól kezdve megtiltották a szelfizést, aki pedig megszegi ezt az előírást annak akár egy 275 eurós (közel 108 ezer forintos) büntetés ütheti a markát. A szelfizés az úgynevezett „várakozásmentes” zónákban vált tilossá, ezeken a helyeken pedig reggel fél 11-től egészen este 6 óráig tilos a téblábolás.

6. Szkíathosz, Görögország
Image
Fotó: Nick Karvounis, Unsplash.

Bár érthető, hogy Görögország fehér homokos strandjait rengeteg utazó legszívesebben hazavinné magával, hacsak nem szeretnénk egy akár 1000 eurós (kb 392 ezer forintos) bírságot begyűjteni, akkor ne vigyünk haza kavicsokat vagy homokot Szkiathosz egyik legkedveltebb strandjáról, a Lalaria Beachről.

 

7. Portugália
Image
Fotó: Dan Gold, Unsplash.

Azt talán már a legtöbben tapasztaltuk, hogy milyen bosszantó is az, amikor például a tömegközlekedésen valaki hangosan üvölteti a zenét mellettünk. A hangos zenehallgatással Portugáliának is meggyűlt a baja, éppen ezért a Nemzeti Tengerészeti Hatóságok (AMN) megtiltották a hangos zenehallgatást a tengerpartokon. A szabályszegő turistákat akár 4000 euróra, tehát körülbelül 1,5 millió forintra is megbüntethetik.

(Forrás: Express)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!