Mi az? Dél-koreai és 11 tonnát foglaltak le belőle a repülőtéren Mi az? Dél-koreai és 11 tonnát foglaltak le belőle a repülőtéren
A kép csak illusztráció
Fotó: Svitlana Hulko, Shutterstock

2025-03-09

  • Drive
  • Gasztro
  • Mi az? Dél-koreai és 11 tonnát foglaltak le belőle a repülőtéren

Mi az? Dél-koreai és 11 tonnát foglaltak le belőle a repülőtéren

Nagyvonalakban mindenki tisztában van azzal, hogy mit nem lehet felvinni a repülőgépekre, de hogy egészen pontosan milyen holmik engedélyezettek a fedélzeten, okozhat némi fejtörést. Dél-Koreában emiatt sokan pórul jártak, hiszen a kimchit még a legelővigyázatosabb utazók sem sorolják „veszélyes” szállítmányok közé.

Dél-Korea repülőterein nem a táskákban felejtett bicskák vagy a különböző gyógyszerek számítanak a legtöbbször elkobzott tárgyaknak, hanem az ország egyik nemzeti finomsága, a fermentálással készült kimchi.

Ebből pedig nem is keveset, pontosabban 10,7 tonnát foglaltak le tavaly az ország legnagyobb, Szöultól nem messze található Incshoni Nemzetközi Repülőtéren.
Image
Kimchi
Fotó: anna-m. w, Pexels

Mielőtt rácsodálkoznánk, azt tudni kell, hogy a kimchi olyan a dél-koreaiaknak, mint nekünk a kovászos uborka. A savanyúságot többek között a kínai kel, a retek, a zöldhagyma, a chili és az uborka erjesztésével állítják össze, és szinte minden húsos, rizses vagy zöldséges főtételhez remekül passzol. Ez számít az ország egyik legnépszerűbb gasztronómiai finomságának, emiatt nem is csoda, hogy szuvenírként is rengetegen szeretnének hazavinni belőle.

Azonban a repülőtéri szabályok értelmében a fermentált, fűszerezett zöldségek folyadéknak számítanak, ezért nem lehet őket felvinni a gépekre.

Ugyanakkor nemcsak a kimchire vágyó utazók szomorkodhattak, hiszen egy másik – szintén fermentált – jellegzetességből, a jangokból is mintegy 10,5 tonnát sikerült begyűjtenie a biztonsági személyzetnek. Koreában háromféle alapjang létezik, amelyeket szinte olyan széles körben használnak, mint a sót vagy a borsot. Az első a babból készült, sós-umami ízű doenjang, ennek fermentálásával készül a szójaszószos ganjang, illetve a sűrű és chilis gochujang.

Mindenesetre az jó hír, hogy az elkobzott 11 tonnát a repülőtéri dolgozók nem dobták ki, hanem felajánlották különböző helyi szociális szervezeteknek.
Így csinálhatunk egyszerűen kimchit:
Image
Kimchi
Fotó: Frames For Your Heart, Unsplash

Hozzávalók (egy 1,5 literes edényhez)

Besózás:

  • 1 fej (kb. 1 kg) kínai kel
  • 0,5 liter víz
  • ½ csésze durva tengeri só
  • 250 g koreai retek (helyettesíthető karalábéval vagy jégcsapretekkel)

Lisztkeverék:

  • 1 ek finomliszt
  • ½ csésze víz

Fűszerezés:

  • 50 g koreai „nasi” körte (helyettesíthető lédús, ropogós piros almával), darabokra vágva
  • 30 g vöröshagyma, apróra vágva
  • 5 ek gochugaru (koreai vörös chilipor)
  • 1,5 ek finomra aprított fokhagyma
  • 1 tk finomra aprított gyömbér
  • 3 ek halszósz
  • 20 g újhagyma, felszeletelve
  • 30 g sárgarépa, gyufaszálakra vágva
  • ½ csésze víz és ½ teáskanál só a befejezéshez
Így készítsük el:
  1. Vágjuk a kínai kelt falatnyi darabokra, majd egy tálban oldjuk fel a sót a vízben. Ezután dobjuk bele a keldarabokat, forgassuk össze, és helyezzünk rá nehezéket, hogy jól le legyen nyomva.
  2. Nagyjából 30 percenként forgassunk egyet-egyet a káposztákon és addig áztassuk őket, amíg a legvastagabb szálakat is törés nélkül meg tudjuk hajlítani. Ez nyáron 1,5 télen akár 3 órát is igénybe vehet. 2-3 alkalommal öblítsük le folyó vízzel, hogy lemossuk a maradék sót és a szennyeződéseket is. Ha végeztünk, egy szűrő fölött hagyjuk körülbelül 10 percig lecsöpögni.
  3. Harmadik lépésként keverjük ki habverővel egy kisebb tálban a lisztet és a vizet, majd közepesen lángon, lassú kevergetés mellett forraljuk fel. Forrást követően vegyük is alacsonyra a lángot, és pár percig még kevergessük, mielőtt levennénk a tűzhelyről. Ezután takarjuk le, és hagyjuk állni 5 percig.
  4. A körtét és a vöröshagymát egy turmixgépben dolgozzuk össze, majd egy nagyobb tálban keverjük el a lisztes mixszel, a gochurgaruval, az aprított fokhagymával és gyömbérrel, valamint a halszósszal.
  5. Ezután a beáztatott káposztát és a retket is rakjuk át ebbe a tálba, és jól forgassuk össze. Ha a fűszerek nagyjából egyenletesen borítják a hozzávalókat, akkor a sárgarépát és az újhagymát is hozzáadhatjuk.
  6. Végezetül öntsük át a kimchit egy edénybe, majd adjunk hozzá ½ csésze vizet és ½ teáskanálnyi sót. Öntsük ezután befőttesüvegekbe, ezeket gondosan zárjuk le. Hidegebb időben 1-2 napig, nyáron fél napig hagyjuk szobahőmérsékleten összeérni az ízeket, majd a hűtőszekrényben további 3-4 napig pihentessük. Hűtőben tárolva a kimchi akár 3 hónapig is eláll.

A receptet Taeyeon Kim, a The Kimchi Institute vezetője osztotta meg a Dining Guide-al.

(Forrás: hamuesgyemant.hu)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!