2025-02-06
Megkergette a vadászokat a bükki medve
Február első hetében Ózd környékén, a Kajla-völgyben hajmeresztő élményben volt részük azoknak a vadászoknak, akik éppen szóróanyagot helyeztek ki az egyik vadetetőbe. Az etetőnél ugyanis egy nemvárt vendég is megfordult: a találkozásból végül menekülés lett, miután egy medve a vadászok nyomába szegődött.
Vadászokat kergetett meg egy medve, amikor az Ózdhoz közeli Kajla-völgyben éppen szóróanyagokat helyzetek ki egy vadetetőhöz. A Bükki Magazin szerint a vadászoknak épphogy sikerült elmenekülniük az állat elől, végül sikerült beugraniuk az autóba és elhajtani, mielőtt nagyobb baj történt volna.

Már mi is írtunk róla, hogy egyre több medve járja a Bükköt, és bár általában észrevétlenek maradnak, a kihelyezett vadkameráknak köszönhetően már többször sikerült megörökíteni a ragadozókat. Tavaly nyáron ugyanakkor Nógrád egyik népszerű kirándulóhelyén, a Morgó-gödörnél is lábnyomokralettek figyelmesek. A felnőtt példányok mellett kisebb, bocsokhoz tartozó nyomokat is találtak, ez pedig azért is lehet veszélyes, mert a kicsiket védő anyamedve általában mindent megtesz azért, hogy biztonságban tudja kölykeit. De novemberben Lilafüred környékén is észleltek medvenyomokat.

A barna medvék az egyik legnagyobb hazai emlős fajnak számítanak: súlyuk akár a 340 kilogrammot is meghaladhatja, élőhelyének nagysága pedig akár több ezer négyzetkilométerig terjedhet. Az állatok általában magányosak, és ugyan rendre kerülni szokták az embereket, azért védik saját területüket. Bár javarészt növényekkel – például gyümölcsökkel, fűfélékkel – táplálkoznak, mindenevők révén a húst se vetik meg.
A Bükki Nemzeti Park tájékoztatása szerint amennyiben olyan helyen járunk, ahol medvével találkozhatunk érdemes például fütyüléssel zajt keltenünk, hiszen az állatok alapvetően messziről elkerülik az embereket. Ha véletlenük összefutunk velük, akkor igyekezzünk hátrálva, nagyon halkan távozni a területről. Semmiképpen se dobáljunk köveket az irányába, és ne szaladjunk, mert ez növelheti a támadás esélyét.
Ne etessük őket, ne fotózkodjunk velük, és semmiképpen se nézzünk az állat szemébe, mert ez agresszivitást válthat ki belőle. Ugyanígy, ne fordítsunk hátat neki, és akkor se pánikoljunk, ha esetleg két lábra áll: könnyen lehet, hogy ilyenkor csak a környezetét fürkészi. Mint írják, ha mégis odajön hozzánk, akkor ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, feküdjünk hasra, ne mozogjunk, és takarjuk le fejünket kezünkkel.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!