5 elveszett kincs, amit a mai napig keresnek 5 elveszett kincs, amit a mai napig keresnek
A kép csak illusztráció.
Fotó: Shutterstock

2024-11-11

  • Drive
  • Outdoor
  • 5 elveszett kincs, amit a mai napig keresnek

5 elveszett kincs, amit a mai napig keresnek

Habár a modern technológia segítségével már az ókori Görögországba is visszatérhetünk, vannak olyan dolgok, amire még a legfejlettebb mesterséges intelligencia sem tudja a választ. Ide tartoznak például azok a kincsek, amelyeknek létezéséről bár sokan tudnak, lelőhelyüket még senkinek sem sikerült felkutatnia.

Vincent van Gogh Mákvirágok című festménye

Vincent van Gogh történelmünk egyik legismertebb festőjének számít, akinek létezik egy képe, amit senki nem talál. Külön érdekesség, hogy a festményt kétszer is ellopták a kairói Mohamed Mahmoud Khalil Múzeumból. A műalkotást először 1977-ben csempészte ki valaki egy költöztetés közben, ám nagyjából 10 évvel később sikerült visszaszerezni. 2010-ben azonban másodszor is lába kelt, a Mákvirágokat pedig azóta sem látta senki – a tolvajok egyébként kivágták a vásznat a keretből.

A kamerák közül ekkor nem mindegyik működött, így azóta sem sikerült azonosítani a tettes(eke)t, de a legtöbben úgy gondolják, hogy a múzeum egyik dolgozója lovasíthatta meg. A Mákvirágok értéke 2010-ben 55 millió amerikai dollárra becsülték.

Genti oltár

A genti katedrálisban található szárnyasoltár története is kalandos: az eredeti műalkotást még a 15. században rendelték meg a belga Huber van Eycktől, és testvérétől a németalföldi festészet egyik legkiemelkedőbb alakjának tartott Jantól. A hatalmas szárnyasoltár 12 táblából áll, és összesen 20 kép díszíti. A 16. század közepén viszont Gentet is elérte a képrombolás mozgalma (ikonoklasztázia): a Szent Bávó-székesegyházba is betörtek, ám meglepetésükre ekkor már csak a szárnyasoltár hűlt helyét találták. Ezt követően van Eyck műalkotását többször is ellopták: 1934-ben például két festménypanelt lovasítottak meg, a tolvaj ráadásul váltságdíjat kért értük. Az egyiket sikerült visszaszerezni egy Arsène Goedertier nevű brókertől, a másik viszont sosem került elő.

A firenzei gyémánt

Több mint száz éve veszett nyoma a világ egyik legértékesebb gyémántjának, a Habsburgok „firenzei gyémántjának”. A 137 karátos sárga drágakövet eredetileg Indiában bányászták ki, ez a 20. század elején került az Habsburg királyi családhoz, ám sorsa akkor vett fordulatot, amikor az első világháború alatt I. Károly (magyar vonatkozásban IV. Károly) Svájcba menekült. Ekkor a kincstár tartalmának kimenekítését Bruno Steiner nevű ügyvédre bízta, ami nem volt túl jó döntés: a gyémántnak nyoma veszett, Steinert pedig bár feljelentették és letartóztatták, bizonyíték híján végül elengedték. A legnépszerűbb teória szerint a gyémántot feltehetően kisebb darabokra vágták, így a firenzei gyémánt mostanra valószínűleg több darabban kering a nagyvilágban.

Caravaggio „Jézus születése Szent Ferenccel és Szent Lőrinccel” című festménye

Az évtizedek során nemcsak Van Gogh egyik festményének veszett nyoma, de Caravaggio egyik alkotásának is: a „Jézus születése Szent Ferenccel és Szent Lőrinccel” című festmény több mint 350 évig ült a palermói San Lorenzo-kápolnában, mígnem 1969-ben eltűnt. A legtöbben úgy tartják, hogy a vásznakat a szicíliai maffia vághatta ki a keretből, majd darabokban adhatták el egy svájci kereskedőnek – legalábbis azért, mert 2017-ben ezt állította egy Gaetano Grado nevű bűnöző. Mindenesetre a kép azóta sem került elő.

A Flor De La Mar kincsei

Egy klasszikus történet is akad a világ eltűnt kincsei között: Flor De La Mar hajóját még 1502-ben építették a portugálok azért, hogy a hódítók haza tudják hozni Indiából a különböző értéktárgyakat. 1511-ben például tekintélyes mennyiségű arannyal, ezüsttel és már drágasággal pakolták meg fedélzetét, ám a hajó Szumátra közelében váratlanul viharba keveredett. A Flor De La Mar ennek következtében a kincsekkel együtt elsüllyedt, és bár a nyolcvanas években egy magánexpedíciót is indítottak felkutatására, a felfedezőknek üres kézzel kellett visszajönniük.

A Fabergé tojások

A Fabergé tojások mára világhírűek, hiszen megtestesítik az orosz cári Romanov családnak pazar életvitelét. A dísztojásokat még egy Peter Carl Fabergé nevű neves ékszerész készítette III. Sándor cár megrendelésére: végül Fabergé 52 tojást tudott elkészíteni, ebből viszont 9 a mai napig hiányzik. Azt senki sem tudja, hogy mi lett az eltűnt díszekkel; a legtöbben úgy vélik, hogy vagy megsemmisültek, vagy jelenleg is milliárdosok magángyűjteményeiben rejtőznek.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!