2024-06-22
Az Alpok szívében megbújó olasz település, amit csak „Kis Rómaként” emlegetnek
Olaszország északi részén, az Alpok lábánál találhatunk rá egy rendkívül gazdag múlttal rendelkező településre, Aostára. A közbeszédben csak „Kis Rómaként” szoktak rá hivatkozni, mivel a város az ókori római építészet valamennyi tipikus épületével rendelkezik – a különbség, hogy jóval kevesebben látogatják, mint az ikonikus fővárost.
Az Aosta-völgy közepén, Torinótól északra pihen meg Aosta festői települése, mely méltán érdemelte ki az „Alpok kis Rómája” címet. A városban eredetileg a hegyvidéki salassi törzs élt, akiknek bár sikerült sokáig ellenállniuk a rómaiak hódításainak, végül Augustus császár csapatainak Kr.e. 25-ben sikerült bevenniük területét.

A rómaiak idejében Aosta fontos katonai erődítmény, illetve kereskedelmi központ volt, éppen ezért a hódítók célja egy jól megtervezett, falakkal és erődítményekkel körbevett város kialakítása volt. Ezért talán nem meglepő, hogy a rómaiak rengeteg jellegzetes építményt húztak fel területén: Aostát nemsokára fórumok, fürdők és színházak tűzdelték, melyek közül sok még napjainkban is látható. A legjelentősebb ilyen emlékeknek az amfiteátrum, a praetori kapu, a római híd, valamint Augustus császár diadalíve számít.

A középkort követően Aosta a Savoyai Hercegség részévé vált, akik a rómaiakhoz hasonlóan jelentős hatást gyakoroltak a város fejlődésére, ami idővel a régió fontos központjává nőtte ki magát. A Savoyai uralkodók aktív támogatásának köszönhetően nemcsak a település gazdasága, de művészeti, kulturális élete is virágzott – ők építettek fel számos középületet, templomot és kolostort, melyek közül a leghíresebb a Szent Orso kolostor, de ekkortájt épültek fel a környező kastélyok is, mint például a Fénis-kastély és a szomszédos Saint-Pierre-kastély.

Elhelyezkedése bár egykor stratégiai szempontból szolgált előnyökkel Aosta számára, mára a környező hegyvonulatok főleg az aktív utazók számára vonzók. Erre járva érdemes felkeresnünk a Gran Paradiso Nemzeti Parkot, ami Olaszország első és egyik legnagyobb nemzeti parkjának számít. Az 1922-ben létrehozott park változatos élővilággal rendelkezik, és egy kész túra-, illetve mászóparadicsomnak számít – legmagasabb pontja a négyezer métert is meghaladja. Meseszép látványért látogassunk el Cogne településére, ami a nemzeti park egyik bejáratának tekinthető. Innen több helyre is eljuthatunk, így például a Loie-tóhoz vagy a Lillez-vízeséshez,
Az Aosta-völgy egyébként apró hegyvidéki településeivel, zöld tájaival és hegyi patakjaival már önmagában is gyönyörű, így akár egy road trip keretében is végigautózhatunk a környező utakon. Ugyan Aosta nem tengerparti település, a környéken számos tó, de még egy termálfürdő is helyet kapott: a hangulatos sziklák lábánál húzódó Pré-Saint-Didier termálfürdőért nagyjából fél órát kell autóznunk nyugati irányba.

Persze ha Olaszországba utazunk, nem maradhatnak ki a finom ételek és italok sem, Aostában pedig természetesen ezekről sem kell lemondanunk. Az ételeket vidéki település révén a legtöbbször helyi alapanyagokból készítik: az Aosta-völgy legismertebb termékének a Fontina sajt számít, amiből Valdostana néven ínycsiklandó fonduet készítenek. Egy szívmelengető élményért kóstoljuk meg a polentás-marhahúsos carbonade-t, valamint a helyi káposztalevest, a vapelenentset.
Ezeket persze mindenképpen megéri borok társaságában fogyasztani: az Aosta-völgy klasszikusának a Nus Rouge és a Torrente vörösborok számítanak, de a völgyben kiváló Chardonnay-k, Pinot Grigiók és Moscato Biancók is készülnek.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!