2024-06-11
Szicília titkos települése, ami a pisztácia mekkájának számít
A „Szicília aranyának" is gyakran nevezett pisztáciából ugyan sok helyen falatozhatunk, ám ha egy igazán autentikus élményre vágynánk, akkor érdemes a Catania közelségében elhelyezkedő Brontét felkeresnünk. A dombos vidéken fekvő város ugyanis tele van pisztáciafákkal, amit a helyiek rengeteg módon hasznosítanak.
Az Etna lábánál elhelyezkedő Bronte egy apró település, amelynek különlegességét a környéken termett pisztácia adja. A helyiek ennélfogva sokféle recepthez használják fel a csonthéjast: erre járva bizonyosan találkozhatunk pisztáciás tésztával, pisztácialiszttel, pisztáciás arancinivel (ropogós rizsgolyók), pisztáciás brióssal és granitával, és persze egy klasszikussal, a la filettának nevezett pisztáciás pitével is.
– magyarázta el a Thrillistnek Laura Lupo, az A’Ricchigia (pisztáciával foglalkozó) mezőgazdasági vállalat tulajdonosa.
Lupo elmondása szerint a Bronte-pisztácia felismerése a tapasztalatlan fogyasztók számára nem könnyű, mivel első pillantásra nagyon hasonlít az általános pisztáciára. Ám a figyelmesek jól láthatják, hogy mind az alakja, mind a színe eltér a hagyományostól.
Ezek a jellegzetességek a termőföldnek köszönhetők, amely gazdag különböző ásványi anyagokban – például szilícium-dioxidban, vasban és mangánban, akárcsak az Etna. Másrészt a (Görögországból, Törökországból és a közeli szicíliai régiókból származó) közönséges pisztácia jóval kerekebb, színe pedig sötétzöldes.
Az olasz pisztácia eredete egyébként még a 8. századra nyúlik vissza, amikor is az arabok meghódították Szicíliát, és több ezer magot ültettek el a környéken. Ezt főleg rágcsálnivalóként, illetve süteményekhez, baklavákhoz használták. Hamarosan viszont rájöttek, hogy az Etnát körülvevő talaj a vulkáni tevékenység és a hőmérséklet miatt jóval termékenyebb, így Bronte területén minden adott volt ahhoz, hogy minőségi pisztáciát termesszenek.
– magyarázta a magazinnak egy mezőgazdasági szakértő.
Bronte pisztáciája mellesleg az 1940-es években került a nemzetközi figyelem középpontjába egy James W. Parkinson nevű philadelphiai fagylaltkészítő jóvoltából. Parkinson több évnyi tanulmányozást követően megismerkedett Bronte pisztáciáival, és úgy érezte, hogy köteles exportcikként „új életet adni” a terméknek.
Kísérletek sorát követően végül feltalálta a pisztáciafagylaltot, amit teljes egészében szicíliai alapanyagokból készített el.
Napjainkban Parkinson felfedezésének hagyománya számos fagylaltozóban és cukrászdában él tovább: a látogatóknak lehetőségük van gasztronómiai workshopokban részt venni, de persze az éttermek kínálatából sem hiányozhat a jellegzetes csonthéjas. A tanulni vágyó utazók a pisztáciafarmokra is ellátogathatnak, a legjobb idő a látogatásra pedig egyértelműen szeptember, ekkor kerül ugyanis megrendezésre az éves Pisztáciafesztivál.
Ilyenkor természetesen a gasztronómián van a hangsúly, az ínyenc élményeket viszont zenés-táncos mulatozás és különböző programok egészítik ki.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!