Tele van trópusi tengerpartokkal ez a kis ország, de alig látogatja valaki Tele van trópusi tengerpartokkal ez a kis ország, de alig látogatja valaki
Mayotte, Comore-szigetek / Franciaország
Fotó: Shutterstock

2024-11-28

  • Drive
  • Úti cél
  • Tele van trópusi tengerpartokkal ez a kis ország, de alig látogatja valaki

Tele van trópusi tengerpartokkal ez a kis ország, de alig látogatja valaki

Az úgynevezett túlturizmus hatására egyre többen keresnek olyan úti célokat, ahol minimális a látogatók száma. Számukra lehet tökéletes az Afrika és Madagaszkár között fekvő Comore-szigetek, ami a világ egyik legkevésbé látogatott országának számít. De miért érdeklődnek ilyen kevesen az amúgy gyönyörű szigetcsoport iránt, és mit találhatunk az országban?

Afrika délkeleti partjaitól nem messze, Mozambik és Madagaszkár között találunk rá a Comore-szigetekre, vagy hivatalos nevén a Comore-szigeteki Unióra. A szigetcsoport egészen a 19. századig egyéni szultánságokból állt, míg Franciaország 1886-ban bele nem kezdett a gyarmatosításba. Függetlenségét végül csak egy évszázaddal később, 1975-ben nyerte el, ám mindez jelentős politikai instabilitást hozott magával, ami a mai napig jellemzi az ország belpolitikai helyzetét. Érdekesség, hogy egyik szigete, Mayotte a helyiek döntése alapján még mindig Franciaországhoz tartozik, így az ország a valóságban négy helyett három főbb szigetből áll.

Image
Grand Comore, Comore-szigetek
Fotó: Shutterstock
Az viszont biztos, hogy az apró szigetcsoporton nem kell majd a tömegtől tartanunk, hiszen évente nagyjából 45 ezren keresik fel, ezzel pedig a Comore-szigetek a Föld egyik legkevésbé látogatott országa.

A Comore-szigetek fővárosa, Moroni a legnagyobb, Grand Comore szigeten található: legfőbb látványosságai közé tartozik például a tengerre néző Péntek-mecset (Vendredi-mecset), de ha közelebb szeretnénk kerülni az ország történelméhez, akkor a Nemzeti Múzeumba is érdemes ellátogatnunk. Itt nemcsak régészeti leleteket és népművészeti alkotásokat láthatunk, de Comore-szigetek tengeri és szárazföldi élővilágáról is tanulhatunk.

Aki erre jár, az előbb-utóbb belefut majd a város medinájába, tehát az óvárosába. A kacskaringós szűk utcákon sétálva megcsodálhatjuk az arab, afrikai és szuahéli építészet példáit, a helyi fűszerpiacokon pedig beszerezhetjük az ország két legjellegzetesebb termékét, a vaníliát és homárt. A Comore-szigetek fő vonzerejét azonban nem a kevés épített örökségben kell keresnünk, hanem a természetben.

Image
Anjouan szigete, Comore-szigetek
Fotó: John Seaton Callahan, Getty Images

Grand Comorén található például a több mint 2300 méter magas Karthala-hegy, amit egy több órás vulkántúra keretében fedezhetünk fel. A legszebb környéknek Itsandra halászfaluja számít, ahol az apró tengerparti bungalók között fehér homokos strandok bújnak meg – de egy kis fürdőzésért a Chomoni Beach és a Mitsamiouli Beach területét is felkereshetjük, a sznorkelezésre pedig a Nioumachoua Beach a legideálisabb. Az ország tengeri és szárazföldi élővilágával persze nem csak itt, hanem például a Mohéli Nemzeti Park területén is megismerkedhetünk, aki pedig a hegyvidéki tájakat kedveli, azoknak tökéletes választás az Anjouan szigetén található Ntringui-hegy Nemzeti Park.

Ha Mayotte szigetére is átutaznánk, akkor mindenképpen keressük fel a Dziani Dzaha-krátertavat, a a teknősökben gazdag Saziley Természetvédelmi Területet, egy kis búvárkodásért pedig vegyük célba a Mayotte-lagúnát. A túrázóknak szuper lehetőséget biztosít a Choungui-hegy és a környező mangroveerdők, megszállni pedig a francia jegyeket viselő Mamoudzou városában érdemes.

Negatívumok

A természeti tájak szépsége mellett a negatívumokat is meg kell említeni. A Comore-szigetek infrastruktúrája elég fejletlen, emiatt pedig hotelekből is keveset találunk. A régióban jelentős a szegénység, ami a településeken is látszik – a szemeteléssel például akadnak gondok, és a zsúfoltabb helyeken figyelnünk kell a zsebesekre is. A közlekedési infrastruktúra sincs kiépítve, és bár mindhárom fő szigeten van repülőtér, köztük csak hajókkal tudunk közlekedni. A szigeteket méretükből adódóan pár nap alatt be lehet járni, és a vallási szabályokra is ügyelnünk kell.  

(Források: Útikritika, Express, Responsible Travel)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!