A német sziget, ami dugig van a világ leghalálosabb vírusaival A német sziget, ami dugig van a világ leghalálosabb vírusaival
Friedrich Loeffler Intézet, Riems, Németország
Fotó: Shutterstock

2024-11-18

  • Drive
  • Úti cél
  • A német sziget, ami dugig van a világ leghalálosabb vírusaival

A német sziget, ami dugig van a világ leghalálosabb vírusaival

A világon akadnak olyan szigetek, ahol nem szeretnénk kikötni, és olyan helyek is, ahova tilos belépnünk. A németországi Riemsre érdekes módon mindkét állítás igaz: a szigetről ugyan kitiltották a turistákat, de valószínűleg amúgy sem látogatnák meg túl sokan. És hogy ennek mi az oka? Talán az, hogy a területen a világ legveszélyesebb vírusait találjuk meg. 

Németország északi részén, a Balti-tengeren fekszik egy sziget, amely bár nem tartozik a világ legveszélyesebb helyei közé, egyike azoknak a területeknek, amit kívülállóknak szigorúan tilos meglátogatni.

Riemsen működik ugyanis Földünk egyik legszigorúbban őrzött és legtitokzatosabb kutatóállomása, a Friedrich Loeffler Intézet.
Image
Friedrich Loeffler Intézet, Riems, Németország
Fotó: picture alliance, Getty Images

A komplexumban 70-nél is többet megtalálhatunk az emberiség által ismert, rendkívül veszélyesnek tartott vírusok közül. A kutatók itt olyan kórokozókkal foglalkoznak, amelyek például az Ebola, a COVID, a veszettség vagy a pestis kialakulásáért felelősek. Éppen ezért nem meglepő, hogy a központot a legmagasabb szintű (BSL-4) biobiztonsági-technológiákkal védik, és a beléptetés rendszere is igencsak szigorú.

Az intézet küldetése, hogy a fertőző betegségek kutatásán keresztül, illetve különböző kísérletek révén meg tudják védeni az állatok és az emberek egészségét az általuk ismert vírusoktól. Azzal, hogy a Riems szigetén dolgozó tudósok szigorúan ellenőrzött környezetben tanulmányozzák ezeket a veszélyes kórokozókat, döntő szerepet játszanak a globális egészségvédelemben.

De hogyan kezdődött el mindez?

Riems története és a víruskutatás még a 20. század elején kapcsolódott össze: 1898-ban egy Friedrich Loeffler nevű mikrobiológus és egy Paul Frosch nevű német bakteriológus rájött, hogy az állatokat veszélyeztető száj-és körömfájás vírust egy szűrhető és önreprodukáló kórokozó okozza. 1910-re pedig létre is hoztak egy kutatóállomást Riemsen azért, hogy elszigetelt környezetben tudják tanulmányozni. Ekkor még csak egyetlen kisebb épület állt a 1,3 kilométer hosszú szigeten, mára viszont annak szinte teljes területét az intézet borítja.

Image
A Friedrich Loeffler Intézet száj-és körömfájás vírust kutató munkatársai 1938-ban, Riems, Németország
Fotó: ullstein bild Dtl., Getty Images

Aztán hamarosan elérkezett a második világháború, amiből persze Riems sem maradt ki: ekkortájt az állomást biológiai fegyverek kutatására használták. Történetének ez a sötét fejezete pedig pontosan szemlélteti, hogy mennyire kockázatos lehet egy ilyen munkaterület megléte, továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy milyen etikai tényezők fenyegethetik a hasonló központokat.

Mindenesetre a világháború vége után helyreállt a rend Riemsen, és az itteni kutatások azóta nagyban hozzájárultak a különböző betegségektől és vírusoktól védelmező vakcinák kifejlődésében. Mint a The Travel is írja, a kormányzati támogatásoknak köszönhetően jelenleg 89 high-tech laboratórium, 163 istálló és öt telephelyen mintegy 12 különálló intézet működik a szigeten.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!