2024-12-03
Ahol végtelen a horizont: a világ leglaposabb országai
A Föld legextrémebb magasságbeli különbsége a Mount Everest 8848 méteres magassága és a Marianna-árok 10984 méteres mélysége között van. Amikor egyes országok földrajzáról van szó, a hegycsúcsok és mély völgyek gyakran kapnak kiemelt figyelmet, pedig szép számmal akadnak olyan helyek is a világon, ahol még a legmagasabb pont is alig emelkedik ki a horizontból. Következzenek a világ leglaposabb országai, ahol a síkságok és az alacsony tengerszint feletti magasság határozzák meg a tájat – és az életet.
Az Indiai-óceán területén található trópusi paradicsom kifejezetten népszerű a turisták körében, de azt kevesen tudják, hogy a szigetcsoport a Föld egyik legsíkabb területének számít. A Maldív-szigetek legmagasabb pontja, ami Vilingili szigetén található, mindössze 2,4 méterrel fekszik a tengerszint felett. Ez persze az idelátogatók szempontjából előnyös, hiszen bárhonnan nézünk is körbe, mindenhonnan elképesztően tág látószögben csodálhatjuk meg az óceánt és a környező szigeteket.
A Csendes-óceán közepén fekvő, a polinéz szigetvilághoz tartozó, mindössze 26 négyzetkilométeres kis szigeten alig 12 ezren élnek, így ez a világ egyik legháborítatlanabb területe, ahol a mai napig a természet az úr. A terület ráadásul annyira sík, hogy a The Travel szerint bármely pontról közel 10 kilométeres távolságra elláthatunk – ami a sziget felét jelenti. Tuvalu legmagasabb pontja pedig alig éri a 4,6 métert.
A Csendes-óceánon található szigetcsoport több szempont alapján is közel van a világrekordhoz. Nem elég, hogy Kiribati az egyik leglaposabb terület a Földön, de az összes szigetet beleszámolva az egyik legszélesebb kiterjedésű ország is a világon.
Az ezernél is több szigetből álló szigetország a turisták körében kifejezetten népszerű, annak ellenére, hogy a természetrajzát tekintve nem túl izgalmas terület. A legmagasabb pont sem éri el a tíz métert, ráadásul ez folyamatosan csökken is, mivel a Marshall-szigetek legnagyobb része korall-atollokon nyugszik, ahol a homokos talaj miatt időről időre csökken a tengerszint feletti magassága.
Az előbbiekben említett Marshall-szigetekhez képest Katar esetében már jelentősebb ugrást tapasztalunk, de az ország átlagos tengerszint feletti magassága itt sem haladja meg a 30 métert. Katar legmagasabb pontja alig 102 méter, de ami igazán érdekes, az az ország legalacsonyabban fekvő területe.
Az Atlanti-óceánon fekvő szigetcsoport a nem mindennapi kialakulásának köszönheti, hogy elképesztően lapos. Régen a területet ugyanis víz borította, ami később visszahúzódott és így alakult ki a korallformációkból a mai szárazföldek. A terület legmagasabb pontja, amit egyébként a helyiek már hegynek neveznek, alig éri el 63 métert.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!