2024-12-04
Valami történik a csernobili kutyákkal
Különös felfedezésre jutottak azok a kutatók, akik egy új tanulmányban a csernobili erőmű környékén élő kutyák vérmintáit elemezték.
Bár az evolúciót egy lassú és nehézkes folyamatként ismerjük, a csernobili atomerőmű környékén élő kutyák a katasztrófa óta eltelt negyven év alatt rendkívül gyors genetikai fejlődésen mentek keresztül, írja a hamuesgyemant.hu az IFLScience alapján. A kutatók szerint a robbanás helyszínéhez legközelebb tartózkodó kutyák DNS-e azt mutatja, hogy az állatok genetikailag különböznek a világ többi részén élő kutyáktól.
![Image](/site/assets/files/31180/1733242659-695-1.jpg)
Korábbi kutatások már utaltak arra, hogy a környéken élő farkasok például védelmet fejlesztettek ki a rák ellen, de egy másik tanulmány szerint a 30 km-es zónában élő békák is sokkal sötétebbek, mint a zónán kívüliek – ez a fajta alkalmazkodás a kutatók szerint azért lehet, hogy csökkentse a sugárterhelés negatív hatásait.
Bár a nemrég megjelent tanulmány nem ad magyarázatot a kutyák genetikájának változására, az okok egészen egyértelműnek tűnnek:
![Image](/site/assets/files/31182/1733242757-5211-1.jpg)
Az eredmények szerint egyértelmű, hogy a csernobili állatokban a környezeti változások miatt meglepően gyors evolúciós folyamatok játszódnak le, de még további kutatásokra van szükség, hogy megértsék a jelenség pontos okát.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!