De mit keresett egy esőerdő az Antarktiszon? De mit keresett egy esőerdő az Antarktiszon?
A kép csak illusztráció.
Fotó: Ahmed Radwan, Unsplash.

2024-11-15

  • Drive
  • Outdoor
  • De mit keresett egy esőerdő az Antarktiszon?

De mit keresett egy esőerdő az Antarktiszon?

Nehéz elképzelni, de egy friss kutatás szerint volt, amikor egy hatalmas esőerdő borította az Antarktiszt. Az Alfred Wegener Intézet kutatói még 2017-ben fúrtak a tengerfenékbe a kontinens nyugati részén, és több, különösen jó állapotban fennmaradt bizonyítékot sikerült a felszínre hozniuk.

Egy német és brit tudósokból álló kutatócsoport borostyánmaradványokra bukkant a Déli-sark környékén: a kutatók szerint ez azt jelentheti, hogy az Antarktisz felszínét egykor nem vastag jégtakaró, hanem buja növényzet takarta. A borostyánmaradványok felszínén fésűs töréseket vettek észre, amik a gyantafolyás egyik tipikus ismertetőjegyei – gyantafolyás pedig akkor fordul elő, amikor a nedv kiszivárog a fából azért, hogy elzárja a kérget a külső veszélyek elől.

A kutatást még 2017-ben kezdték az Antarktisz nyugati szegletében: a szakemberek egy lyukat fúrtak a tengerfenékbe, majd több évnyi adatfeldolgozást követően megállapították, hogy a kinyert maradványok megkövesedett gyökerek hálói lehettek, melyek a kréta földtörténeti korszakból (145-66 millió évvel ezelőttről) származhatnak. A leleteket persze mikroszkóp alatt is megvizsgálták, aminek köszönhetően pollenre és spórákra utaló jeleket is találtak.

Image
Az Antarktisz napjainkban
Fotó: Rod Long, Unsplash
Mindez a borostyánmaradványokkal egyetemben arra enged következtetni, hogy annak idején az Antarktisz területe annyira meleg és nedves lehetett, hogy képesek voltak fennmaradni a gyantát termelő fák.a Ami ennél is érdekesebb, hogy a növényzet a teljes sötétséghez is képes volt alkalmazkodni, hiszen a kréta középső időszakában a téli hónapokban koromsötét volt a térségben.

Emiatt feltételezhető, hogy a ma jeges térséget nagyjából 80-90 millió évvel ezelőtt olyan erdők borították, amelyeket a mai Új-Zélandon és Patagónián láthatunk. Mint a Science Alert is írja, ezeket alátámasztja, hogy a kréta korszak közismerten Földünk történetének egyik legmelegebb időszaka volt – a környéken talált vulkáni lerakódásokból még az is tudható, hogy az Antarktiszon és a közeli szigeteken rendszeresen pusztítottak erdőtüzek.

Image
Az Antarktisz napjainkban
Fotó: Tetiana Grypachevska

A kutatók szerint a borostyán azért tudott fennmaradni, mert a magas vízszint viszonylag gyorsan elfedte a fák gyantáját, megvédve őket az ultraibolya sugárzástól és az oxidációtól. Az viszont egyelőre még nem tiszta, hogy mi történhetett az Antarktisz erdőivel akkor, amikor Ausztráliától és Dél-Amerikától leválva a Déli-sark felé kezdett közeledni.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!