2024-11-01
Mi vár ránk a világ második leghidegebb fővárosában?
Kazahsztán a legtöbb nemzetközi utazó bakancslistáján nincs ott, így nem meglepő, hogy a magyarok közül is viszonylag kevesen jártak az országban. Ha mégis, akkor a turisták rendszerint régi fővárosát, Almatit szokták becélozni, ám csodás épületei, a nomád kultúrára jellemző gasztronómiája, illetve a barátságos fogadtatás miatt az új, modern főváros, Asztana is megér egy látogatást.
Kazahsztán a történelem során többször is lecserélte fővárosát – olyannyira sokszor, hogy be is került a Guinness Rekordok Könyvébe, mint a „legtöbbször nevet váltó főváros”. 1997 előtt az ország fővárosa Almati volt, ezt követően Asztana lett, amit 2019-ben Nursultan Nazarbayev elnök „tiszteletére" Nur-Sultan névre kereszteltek, amit végül 2022-ben Kassym-Jomart Tokayev jelenlegi elnök egy alkotmánymódosítás keretében visszanevezett Asztanára.
Mindenesetre az Ishim folyó által kettészelt főváros napjainkra egy modern, kulturális emlékekben gazdag térségnek számít. Asztanában egyszerre találhatunk meg modern és hagyományos építészeti emlékeket: itt található például Közép-Ázsia legnagyobb mecsetje, a város szélén álló fehér, arany és türkizkék színekben pompázó Hazrat Szultán mecset. A 2012-ben épült mecset hatalmas kupolája és négy magas minaretje legalább annyira lenyűgöző látványt kínál, mint a márvánnyal, csillárokkal és hagyományos kazah motívumokkal díszített belső tér.
A modern Asztana egyik legszebb példája a Nur Alem Museum of Future Energy hatalmas épülete. A nyolc emelet mindegyike egy-egy nem megújuló energiaforrásnak van szentelve, a nap-, szél-, víz- vagy épp űrenergiának szentelt interaktív kiállítások pedig nemcsak a felnőttek, de a kisebbek számára is izgalmas lehetőséget rejtenek. A múzeumban ráadásul VR és AR élményekben is részt vehetünk, amelyek segítségével a fiatalok is egyszerűbben megismerkedhetnek az energiatudatos technológiákkal.
Egy kis kultúráért látogassunk el a nemzet történelmét bemutató Nemzeti Múzeumba, a zenekedvelőknek pedig jó választás az Operaház. Az irodalomért 20. századi költő előtt tisztelgő Saken Seifullin Múzeumot vegyük célba, de a Kazah Hadtörténeti Múzeum is gazdag kiállítási anyaggal várja az érdeklődőket.
A térség északi elhelyezkedése miatt az év felében nem a legmelegebb: a mongóliai Ulánbátort követően Asztana számít a világ második leghidegebb fővárosának (az első Ulánbátor, Mongólia fővárosa - a szerk.). A téli időszakban például az Ishim folyó rendszeresen befagy, tehát ha akkor szeretnénk ellátogatni, amikor kellemesebb az időjárás, akkor érdemes a nyári hónapokat becéloznunk, ilyenkor ugyanis a hőmérséklet a 30 Celsius-fokot is elérheti.
Az Isim partja egyébként tökéletes célpont akkor, ha egy kis természetközeli élményre vágynánk, hiszen környékét számos park és sétány díszíti. Szintén megéri felkeresni a 2017-ben megnyitott botanikus kertet, valamint az elnöki parkot. Amennyiben nem bánunk egy kis utazást, keressük fel az UNESCO világörökséghez tartozó, flamingókban gazdag Korgalzhyn Nemzeti Parkot.
Az éttermekben mindenképpen próbáljuk ki az ország nemzeti ételét, a főként bárányból készült, tésztás beshbarmakot, de a bevállalósak a kazy néven futó lókolbászt is megkóstolhatják. Az utcai árusok bódéi között sétálva a rizses plovval, illetve a samsával (töltött tészta) is találkozhatunk – javasolja a hamuesgyemant.hu.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!