2025-03-19
Új országgal bővülhet a világ 2027-ben
Manapság egészen ritka, hogy egy új országot alapítanak, ezért is különleges a Salamon-szigeteknél található Bougainville helyzete, ahol a lakosság 98,3 százaléka voksolt a függetlenedés mellet – a folyamat viszont nem annyira egyszerű.
Legutóbb, 2011-ben Dél-Szudánnal történt meg hasonló, azelőtt – 2006-ban – pedig Monaco vált önálló nemzetté – míg Koszovó 2008-tól „vitatott jogállású terület" a Balkán-félszigeten. Most viszont úgy tűnik, hogy ismét új ország születhet, ugyanis a Pápua Új-Guinea és a Salamon-szigetek között fekvő Bougainville lakosai a függetlenedés mellett döntöttek a legutóbbi népszavazás során.

Az autonóm terület legnagyobb szigete Bougainville, de a régióhoz tartozik még a Buka-sziget és további kisebb atollok is. Érdekesség, hogy bár földrajzi tekintetben a Salamon-szigetekhez tartoznak, közigazgatásilag mégis Pápua Új-Guinea részét képezik – politikailag azonban egy önálló közösségről van szó.
A függetlenedés iránti vágy sem most jelent meg először: az 1960-as években már többször is próbálkoztak kiválni a Salamon-szigetekből, így alakult meg a rövid életű Északi-Salamon-szigetek Köztársasága. További érdekesség, hogy minderre még azelőtt került sor, mielőtt Pápua Új-Guinea függetlenedett volna Ausztráliától, amikor azonban ez bekövetkezett, az újdonsült ország bekebelezte Bougainville-t.

A szigetcsoport élete ezután sem volt felhőtlen: itt található ugyanis a világ egyik legnagyobb rézbányája, a Panguna-bánya, aminek kérdése egy polgárháborúhoz vezetett a nyolcvanas években. A természet pusztítását az őslakosok nem nézték jó szemmel, a konfliktus pedig 1989-ben egy fegyveres felkelésbe torkollott. Ugyanebben az évben úgy döntöttek, hogy inkább teljesen bezárják a bányát. Ez persze nem vetett véget a feszültségnek, így Pápua Új-Guinea közel egy évtizedre blokád alá vonta a térséget – a polgárháború következményében így végül legalább 15-20 ezren meghaltak, és további 60 ezren elmenekültek a Salamon-szigetekre – amely egyébként támogatta a felkelőket.

Több mint 20 évvel később, 2019-ben megtartották a fent említett népszavazást, ahol a helyiek 98,3 százaléka támogatta a teljes függetlenedést. A békemegállapodás ugyanakkor nem kötelezte Pápua Új-Guineát a referendum elfogadására, de végül Bougainville-nek sikerült politikai és diplomáciai eszközökkel érvényesítenie akaratát, így az ország megígérte, hogy 2027-ig bezáróan megadja nekik a függetlenséget. Tehát könnyen lehet, hogy 2027-ben Ishmael Toroama elnök vezetésével egy új országgal gazdagodik majd Földünk – már ha Pápua Új-Guinea tényleg aláírja a szükséges dokumentumokat, illetve ha Bougainville képes lesz gazdaságilag is önállósodni, ami jelenleg még egyáltalán nem biztos.
(Forrás: Express)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!