Leonardo da Vinci titkos alagútrendszerét fedezték fel Milánóban Leonardo da Vinci titkos alagútrendszerét fedezték fel Milánóban
Castello Sforza, Milánó, Olaszország
Fotó: Shutterstock

2025-02-25

Leonardo da Vinci titkos alagútrendszerét fedezték fel Milánóban

Leonardo da Vinci számtalan rejtélyes vázlatot és jegyzetet hagyott az utókorra, de az egyik legizgalmasabbat csak most sikerült felfedezni Milánóban. Sokáig azt hitték, hogy a jegyzetfüzeteiben szereplő alagutas rajzok nem többek a fantáziánál, most viszont modern műszereknek köszönhetően ténylegesen megtalálták a titkos alagutakat a milánói Sforza-kastély alatt.

Milánó egyik legjellegzetesebb látnivalója a város közepén található Sempione parkot díszítő Sforza-kastély, amit minden évben turisták százezrei keresnek fel. Arról azonban valószínűleg mit sem sejthettek, hogy az impozáns kastély egy elképesztő titkos alagútrendszert rejt magában.

Image
Castello Sforza, Milánó, Olaszország
Fotó: Shutterstock
Da Vinci 1495-ben készített tervrajzait ugyanis csak most sikerült felfedezni modern földradarok és lézerszkennerek segítségével.

A rajzok néhány méterrel a föld felszíne alatt rejtőztek, a felfedezés révén pedig beigazolódott az, amit a történészek már régóta sejtettek: da Vinci nemcsak a meglévő épületek szerkezetét dokumentálta, de olyan titkos föld alatti járatokat is papírra vésett, amelyek több mint fél évezredig felfedezetlenek maradtak.

De hogyan maradhattak rejtve ennyi évig?

A felfedezés a Milánói Műszaki Egyetem szakértőinek köszönhető, akiket nem hagytak nyugodni da Vinci rejtélyes rajzai. Ezek alapján kezdték el feltérképezni a föld alatti szerkezetet, a vizsgálatok során pedig több üregre és folyosóra bukkantak.

Image
Castello Sforza, Milánó, Olaszország
Fotó: Shutterstock
Ehhez persze a profi eszközök is hozzájárultak, de segítségükkel a művész által ábrázolt járatok mellett olyanokat is találtak, amelyekről eddig senki sem tudott.

Az alagutaknak persze katonai és stratégiai jelentősége is volt, de egy szívfacsaró történet is kapcsolódik hozzájuk. Egyrészről az alagútrendszerben menekülési és kereskedelmi útvonalak kanyarogtak, de privát folyósokról is tudunk, amelyeket többek között diplomaták és híres vendégek használtak. Másik oldalról úgy tudni, hogy amikor Ludovico Sforza felesége, Beatrice d’Este szülés közben elvesztette életét 1497-ben, a gyászoló férj titkos folyosókat építtetett fel azért, hogy meg tudja látogatni szerelme nyughelyét a közeli Santa Maria delle Grazie bazilikában.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!