2024-06-30
Lecsapott egy egyeurós házra Szicíliában, így alakult az élete
Olaszország egyeurós projektjei és az elnéptelenedést orvosolni hivatott kedvezményes lakásvásárlási ajánlatairól már rengetegen olvashattak, ám arról talán kevesebben hallottak, hogy hogyan is alakul valaki élete azután, miután belevágott egy ilyen projektbe. Egy brit férfi most a Sun lapnak mesélt arról, hogy mi változott a vételt követően, és hogy milyen tapasztalatai voltak egy ilyen felújításra szoruló házzal.
Olaszország egyeurós projektjei, valamint egyedi lakásvásárlási ajánlatai világszerte nagy visszhangot keltettek: legutóbb például Szicíliában, illetve Toszkánában álltak elő az önkormányzatok hasonló kezdeményezésekkel. Ezeknek a lényege, hogy a helyi önkormányzatok csekély összegért kínálnak felújításra szoruló ingatlanokat olyanok számára, akik szívesen laknának az elnéptelenedéssel küzdő településeken. Egy másik formája mindennek, amikor anyagi támogatással ösztönzik a fiatalokat arra, hogy költözzenek az elnéptelenedő falvak területére.
Pontosan egy ilyen lehetőséget használt ki az angliai Eastbourne-ben élő George Laing: a brit férfi azért adta a fejét vásárlásra, mert elege lett abból, hogy szülővárosában önerőből képtelen saját ingatlanhoz jutni. Az Egyesült Királyságban ugyanis annak, aki meg akarja vásárolni első otthonát, legalább 288 ezer fontos (nagyjából 134 millió forintos) összeget kell az asztalra raknia.
A 31 éves vállalkozó az elmúlt években Londonban próbált letelepedni, de a magas lakbérek és a megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt alig tudott boldogulni. Végül az internetet hívta segítségül, és elkezdett olcsó ingatlanok után nézelődni – így talált rá Olaszország egyeurós házaira. Laing utánaolvasott a részleteknek, osztott-szorzott, végül pedig úgy döntött, hogy belevág a projektbe.
Választása végül egy szicíliai három hálószobás ingatlanra esett Mussomeli hegyvidéki településén. Az adókkal és a papírmunkákkal együtt összesen 5 ezer fontot, tehát nagyjából 2,3 millió forintot adott ki azért, hogy az említett ingatlan a nevére kerüljön. Persze Laing jól tudta, hogy ez még csak a kezdet, hiszen a felújítási munkálatok se lesznek olcsók: az egyeurós házakra egyes akár 50 ezer fontot (körülbelül 23 millió forintot) is ráfordítanak, ami bőven meghaladta a fiatal büdzséjét. Éppen ezért döntött úgy, hogy – bárminemű tapasztalat nélkül – ő maga fogja felújítani az egészet.
Mondani sem kell, hogy amikor Laing átvette a házat, az nem éppen fényűző állapotban várta: a tetőn egy hatalmas lyuk tátongott, a gerendák egy része teljesen el volt korhadva, a falakon pedig szinte minden helyiségben repedések futottak végig.
– mesélte el a férfi a lapnak.
Laing így belefogott az építkezésekbe, és éjt nappallá téve azon dolgozott, hogy minél hamarabb be tudjon költözni leendő lakásába. Az egész projektre összesen 15 ezer fontot, tehát nagyjából 7 millió forintot szánt, a haladást pedig az Instagramon dokumentálta.
Kiemelte, hogy Szicíliában Londonhoz képes mérföldekkel lassabb az élet, de mindezt pozitívan élte meg: elmondása szerint már a kezdetekben érezte, hogy itt egy jóval összetartóbb közösség él, mint szülőföldjén, idő közben pedig összebarátkozott a szomszédokkal, és beilleszkedett ebbe az önfenntartó közösségbe is.
„Az összes ételedet ezekből a helyi éttermekből és boltokból vásárolod meg, aminek köszönhetően hamar kialakulnak a kapcsolatok. Itt az emberek büszkék saját kisvállalkozásaikra – van, aki több mint húsz éve ugyanazt a pékséget vezeti. Itt senki sem stresszel annyit, mint Londonban, és mindenki abszolút segítőkész. Bár persze mivel még nem tudok olaszul, ezért kicsit nehezebb dolgom van a kommunikációval, de folyamatosan tanulok”
– összegezte Laing élményeit.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!