2024-08-23
5 globális látványosság, ami 10 éven belül megszűnhet létezni
Minden utazó más motivációval indul el felfedezni a világot: a tömegmentes tengerpartoktól kezdve a legszebb építészeti kincseken át a természet által visszavett, elhagyatott vasútállomásokig, az, hogy mit tartunk gyönyörűnek, teljesen szubjektív. Ugyanakkor létezik pár helyszín a Földön, aminek meglátogatását különböző okok miatt nem biztos, hogy megéri későbbre halogatni – mutatunk 5 olyan úti célt, amit 10 év múlva már nem biztos, hogy viszontláthatunk.
A Tizenkét apostol nevet viselő látványosság Ausztrália déli partjainál, Melbournetől délnyugatra helyezkedik el. A Port Campbell Nemzeti Park részét képező Tizenkét apostol egy mészkősziklaegyüttes, melyre közvetlenül a tengerparton találhatunk rá. Nevével ellentétben a formáció hét erózió által formált mészkősziklából áll, amik nagyjából 15-5 millió évvel ezelőtt keletkezhettek. A sziklák egyike azonban 2005-ben teljesen leomlott, és a környéken található gázkitermelő üzem miatt félő, hogy hamarosan a többire is hasonló sors vár – ha pedig nem emiatt, akkor a további erózió hatására nyelheti el a közeljövőben teljesen a tenger a sziklákat.
Rózsaszín homokos tengerpartokról már hallhattunk, ám olyan stranddal még valószínűleg nem találkoztunk, aminek zöld homokja van. A Hawaiihoz tartozó Papakolea pedig egyike a Föld négy olyan tengerpartjának, ahol ez a furcsa látvány fogadja az utazókat. A közel 50 ezer éve keletkezett vulkanikus területnek viszont rendkívül törékeny az ökoszisztémája, amit az illegálisan – autóval – megközelítő turisták és a partmenti erózió egyaránt veszélyeztet.
A Romániával szomszédos Moldovában nagyjából 2,42 millióan laknak, ám az elkövetkező 10 évben elképzelhető, hogy az 1991 óta különvált ország „megszűnik majd létezni". A javarészt román lakosságú országban ugyanis már évtizedek óta a napirendi pont a Romániával való egyesülés – erre pedig a kedvezőtlen gazdasági helyzet csak még több okot ad. 2010 és 2021 között például több mint egymillió moldovai igényelt román állampolgárságot, a 2023-as közvéleménykutatások szerint pedig a helyiek 50,3 százaléka támogatná az egyesülést – ez több mint kétszer annyi, mint amit 10 évvel ezelőtt mértek. Az egyre növekvő támogatás miatt ugyan maga Moldova területe nem tűnne el, de akár éveken belül beleolvadhat Romániába.
A világ egyik legsósabb állóvizének számító Holt-tenger a klímaváltozás, illetve a természeti erőforrások túlzott kiaknázásának hatására évtizedek óta egyre szárazabbá válik, amihez a tó legjelentősebb (80%) édesvízforrásának tekinthető Jordán-folyó mezőgazdasági és ipari céllal történő elvezetése is hozzájárult. Az óceánoknál nyolcszor sósabb tó vizéből évente mintegy 1 méternyi párolog el, és bár maga a párolgási folyamat elég lassú, a Holt-tenger területe már így is nagyjából közel harmadával csökkent az 1960-as évek óta.
Az egykor jeges gleccserekben, magaslati tavakban és alpesi vonulatokban gazdag Glacier Nemzeti Park is teljesen „eltűnhet” az elkövetkező 10 évben. Ugyan persze a hegyek és maga a terület nem fog megszűnni, a globális felmelegedés miatt a tudósok szerint 2030-ra teljesen eltűnhetnek a gleccserek az északi tagállamból. A hivatalos adatok szerint míg 1850-ben több mint 150 gleccser húzódott a nemzeti parkban, addig mostanra ez a szám 25-re csökkent.
(Forrás: The Travel)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!