Meglepő fordulat: újraéledhet Kína 100 milliárd dollárból készült szellemvárosa? Meglepő fordulat: újraéledhet Kína 100 milliárd dollárból készült szellemvárosa?
Forest City
Fotó: DLeng, Shutterstock

2025-03-11

  • Drive
  • Úti cél
  • Meglepő fordulat: újraéledhet Kína 100 milliárd dollárból készült szellemvárosa?

Meglepő fordulat: újraéledhet Kína 100 milliárd dollárból készült szellemvárosa?

Kanadától Magyarországig, a világot jóval több szellemváros borítja, mint azt elsőre gondolnánk. Ebből a legtöbbet Kínába találjuk, viszont a kínai projektekből is kiemelkedik a Malajzia határán magasodó Forest City komplexuma, amit eredetileg a nagyvárosok tehermentesítése miatt hoztak létre, de a gigantikus lakónegyedet végül sosem használták ki.

Szingapúrtól nem messze, a Johori-szoros mentén található a Forest City nevet viselő lakónegyed, ami minden túlzás nélkül tökéletes lehetne az életre: a luxuskomplexum területén csúszdapark, strandok, hotelek és lakóházak magasodnak abszolút zöld környezetben.

Miért kezdtek bele?

Hszi Csin-ping kínai elnök még 2013-ban jelentette be, hogy belefognak egy eddig nem látott mértékű projektbe: a csak „Új Selyemútként” elhíresült kezdeményezés célja az volt, hogy az infrastruktúra bővítésével jobb összeköttetés alakuljon ki Kelet-Ázsia és Európa országaival, de az idő múlásával a projekt Afrikára és Latin-Amerikára is kiterjedt. A kínai vállalatok pedig a potenciális gazdasági növekedés lehetősége miatt kaptak is az alkalmon, azonban nem mindenki járt jól: a legnagyobb nyertesek azok voltak, akik a közlekedési infrastruktúra fókuszáltak, ám ahhoz, hogy egy ilyen fejlesztés a valóságban működjön, emberekre, lakóházakra, szórakoztatási lehetőségekre és boltokra is szükség van – illetve a Forest City esetében lett volna. 

Image
Forest City
Fotó: Sebastian Castelier, Shutterstock
Ekkor jött a képbe a Country Garden nevű fejlesztőcsoport, ami egy fenntartható apartmankomplexumot szeretett volna létrehozni Szingapúr környékén boltokkal, éttermekkel, iskolákkal, golfpályákkal és persze irodákkal – akárcsak egy ázsiai Monaco.

Azonban a cégnek nem sikerült jól felmérni az igényeket, mivel azt gondolták, hogy a Forest City sok tehetősebb kínai polgárt fog majd elcsábítani, ám ez végül nem így lett. Páran ugyan beköltöztek, de mivel a komplexum java része kihasználatlan maradt, az újdonsült lakók elszigetelve érezték magukat, pont úgy, mintha egy szellemvárosban laknának. És csak ezután jött a koronavírus-járvány: a határokat lezárták, az emberek pedig érthető módon nem ilyenkor kezdtek el lakásokat vásárolni.

Mi van ma Forest Cityvel?

Habár a Forest City tényleg egy szellemváros, Malajziából és Szingapúr környékéről is megfordulnak érdeklődők területén, akiket főleg a vámmentes (duty free) vásárlási lehetőségek vonzanak. Ugyanígy: a hobbifotósoknak, az urbexeseknek és az influenszereknek kifejezetten tetszik az elhagyatott giganegyed.

Azonban a fejlesztők még egy tényezőt benéztek. A látogatók ugyanis nem tudnak sok dolgot csinálni a térségben, még strandolni sem nagyon, hiszen a partok tele vannak olyan táblákkal, amik a krokodilokra figyelmeztetnek.
Egy váratlan fordulat

Ugyan a 100 milliárd dolláros projekt abszolút veszteségesnek mondható, az utóbbi években megjelent egy potenciális bevételi forrás, mégpedig a filmek és a sorozatok. A Netflix népszerű élőszereplős stratégiai játékának, a The Mole legújabb évadának egyik epizódját például itt forgatták: a versenyzőknek akciófilmeket megidéző módon kötélen le kellett ereszkedniük az egyik épület tetejéről, hogy az egyik emeleten megtaláljanak egy széfet és hazavigyék annak tartalmát.

Hasonlóképpen, már német és osztrák stábok is forgattak a Forest Cityben: a ProSieben egy dokumentumfilmet készített a város összeomlásáról, míg a Hungry: Tipping the Scales egy sci-fi dokufilm, ami egy posztapokaliptikus világban játszódik. Ugyan egyelőre nem lehet új filmes projektekről tudni, de esély abszolút van arra, hogy a filmesek bevonzásával új élet kerüljön az elhagyatott komplexumba – végtére is többek között Törökország turizmusa is nagyon profitál a török szappanoperákból

(Forrás: The Travel)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!