2024-12-02
5 „lehetetlen” épület a világon, amit sziklafalak oldalába építettek
Az impozáns hidaktól kezdve a szemkápráztató pályaudvarokig, Földünk tele van lenyűgöző építészeti megoldásokkal. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a kastélyok, templomok és épületek is, amiket valamilyen oknál fogva meredek sziklafalakba építettek – mutatjuk is, hol fitogtatták meg ilyen módon szakértelmüket az építészek.
Szlovénia meseszép országában nemcsak a Bledi-tó és a fölötte magasodó kastély miatt érdemes ellátogatni: az ország nyugati részén, Predjama külterületén helyezkedik el ugyanis az egyik legismertebb sziklába vésett építmény, a predjamai vár. A hatszintes gótikus stílusú kastélyt egy 123 méter magas sziklafal oldalába építették az ezerkétszázas évek környékén. Az épület és az alatta futó barlangrendszer egykor fontos védelmi bázisként működött, mára pedig egy kisvasúttal, denevérbarlanggal, egy titkos alagúttal és egy bálteremmel ellátott múzeum működik területén.
A lógó templom, vagy nemzetközi nevén Hanging Temple Kína északkeleti részén, Pekingtől nyugatra helyezkedik el. A lenyűgöző szerkezetet még jobban fogjuk értékelni akkor, ha megtudjuk, hogy több mint 1500 éve, pontosabban 386 és 534 között húzták fel. Az építkezésért felelős szerzeteseknek három fő célja volt a Hang-hegy oldalában kialakított templommal: egyrészt ilyen módon is közelebb szerettek volna kerülni az istenekhez, másrészt a környéken gyakori áradásoktól is menedéket szerettek volna találni, harmadrészt pedig egy olyan szentélyt akartak felépíteni, ami egyesíti a három legnépszerűbb vallás (taoizmus, buddhizmus, konfucianizmus) által megosztott Kínát. 150 négyzetméteres területén jelenleg 40, hidakkal és folyosókkal összekötött terem található, melyek tele vannak különböző vallási szobrokkal.
A Himalája-hegység oldalában pihenő Tigrisfészek kolostor a bhutáni spiritualitás egyik legfőbb példája. A kolostort még a 17. század végén építették fel egy barlang köré, ahol a „lótuszból született” Padmaszambhava (vagy más néven Rinpócse) guru meditált tanítványaival – ő volt az, aki megismertette Bhutánnal a vadzsrajánát, azaz a buddhizmus egyik változatát. A látványért viszont meg kell dolgoznunk, ugyanis nagyjából 3 órába telik feljutni a 800 méter magasan elhelyezkedő templomhoz.
Észak-Amerika legnagyobb sziklákba épített látványossága, a coloradói Cliff Palace komplexumában egykor 150 szoba helyezkedett el, de azért napjainkban is csodás látványt ígér. A Mesa Verde Nemzeti Park területén található sziklafalvakat még az ősi pueblo indiánok elődjei építették fel homokkőből, és a feltételezések szerint fénykorukban több százan éltek bennük. Az együttesben ezen felül legalább 23 kiva, azaz szertartási központ működött, amiket nemcsak ünnepléskor, de különböző hivatalos eseményeken is kihasználtak. A sziklafalvak mindegyikének egyébként egyedi rendeltetése volt – többek között mezőgazdasági, kézműves vagy vallási feladatokat láttak el.
Törökország Riviérájának közelében, Demre településénél is találunk egy elképesztő építményt. Az térség legelső temploma, a Szent Miklós-templom még a 6. században készült el, majd a 11. századtól egy kolostorral is kiegészítették, és a szerzetesekre bízták a zarándokhely gondozását. Az Amintas sírok bejáratát is a sziklából faragták ki, ami gigászi oszlopaival teljesen úgy néz ki, mintha egy templom lenne. A sírhely a magasa rangú líciaiak számára épültek, köztük pedig vannak olyanok, amiket sziklákból alakítottak ki, vannak, amik egy komplett templomot mintáznak, de tornyokra hasonlítókat is találunk.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!