A törzs, amin a Föld egyik legkönyörtelenebb helye sem fogott ki A törzs, amin a Föld egyik legkönyörtelenebb helye sem fogott ki
A Timbisha Shoshonék otthonaként szolgáló Death Valley Nemzeti Park, Kalifornia, Egyesült Államok
Fotó: Shutterstock

2024-10-08

  • Drive
  • Úti cél
  • A törzs, amin a Föld egyik legkönyörtelenebb helye sem fogott ki

A törzs, amin a Föld egyik legkönyörtelenebb helye sem fogott ki

Bár napjainkban is akadnak még olyan helyek, ahol a külvilágtól elszigetelve élnek őslakos törzsek, a kaliforniai Halál-völgyben élő Timbisha Shoshonék közülük is kitűnnek. A forró és sivatagi éghajlat ellenére történetük már több mint egy évezredre nyúlik vissza, fennmaradásuk pedig jól szemlélteti az emberi faj csodával határos alkalmazkodóképességét.

Ha azt gondolnánk, hogy a világ legforróbb területeihez tartozó tájon egy-két pangó növényfajon kívül nem él meg más, akkor bizony tévedtünk. Az Egyesült Államok nyugati részén, Kalifornia és Nevada határán elterülő Halál-völgy nem véletlenül kapta nevét, hiszen az extrém hőmérséklet és a csapadék hiánya megfelelő felkészülés nélkül halálos lehet.

Az Amazonas környékén is sok elszigetelt törzs él: Nem hátráltak, megtámadta a fakitermelőket a veszélyeztetett amazonasi törzs

Ezen hegyekben gazdag sivatagos területen tudott fennmaradni a Timbisha Shoshone néven ismert törzs, amelynek története egyes antropológiai kutatások szerint már egy évezrednél is korábban kezdődött. Felmenőiknek a csodával határos módon sikerült alkalmazkodniuk a kíméletlen körülményekhez, amit pontos terep- és növényismereteiknek, valamint a helyi állatok – például nyulak, vadjuhok – szokásainak megfigyelésének köszönhetnek.

A törzs tagjai egy, az uto-azték családhoz tartozó nyelven beszélnek, melynek megőrzését és védelmét különböző oktatási kezdeményezésekkel próbálják elősegíteni – ez pedig beválni tűnik, hiszen minden évben megannyi turista érdeklődik kultúrájuk iránt.

A hőségtől az állatok bőréből, illetve növényi rostokból készült ruhákkal védekeztek, a menedéket pedig ideiglenes, wikiupnak nevezett „házaik” biztosították. Napjainkban az érdeklődő turisták főleg hagyományos kézműves termékeikért – különösen a kosarakért – keresik fel a park szélén létrehozott piacokat.

A Timbisha Shoshonékat sokáig nem ismerték el; az első hivatalos intézkedést, amely kimondta, hogy a Death Valley Nemzeti Park egy része hozzájuk tartozik, 2000-ben hozták meg. Ezelőtt nem volt például felhatalmazásuk arra, hogy saját területükön tartózkodjanak, de hivatalosan nem is felügyelhették, illetve irányíthatták magukat. A jogi elismerés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a törzs napjainkban már különböző ünnepségekkel, élőzenével és történetmeséléssel tudja fenntartani kultúráját – számolt be róla a The Travel.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!