2025-04-10
7 gyógyszer, amit repülés közben jobb elkerülni – nagyobb baj is lehet belőle
Egy-egy utazás gyakran sok stresszel jár – kiváltképpen akkor, ha valaki amúgy is fél a repüléstől. Ilyenkor sokan előre felkészülnek különböző gyógyszerekkel, és míg a filmekben vicces jelenetekhez vezethet, ha valaki például altatóval készül a repülésre, a valóságban nagyon is oda kell figyelnünk, hogy milyen orvosságokhoz nyúlunk.
A heves turbulencia még a tapasztalt utazók számára is kellemetlen lehet, és bár lehet, hogy a legrázósabb útvonalakat el tudjuk kerülni, az időjárás még így is keresztbe tehet. Ezért nem meglepő, hogy sokan gyógyszerekkel nyugtatják idegeiket a repülés közben, ám dr. Sean Ormond altatásra és fájdalomkezelésre specializálódó amerikai orvos felhívja a figyelmet arra, hogy nem minden orvosság veszélymentes a repülőgépeken.
– idézte a szakembert az Express.
Természetesen nem lehet elégszer elmondani, hogy minden esetben érdemes az utazás előtt saját doktorunkkal egyeztetni, de általánosságban sokan alábecsülik a megfelelő folyadékbevitel, a nyújtózkodás és a nem gyógyszeres megoldások hatását. Dr. Ormond szerint az alábbi 7 gyógyszerrel például legyünk óvatosak a levegőben.

Különösen a hosszú távú utak során ajánlott azoknak odafigyelni, akik valamilyen vérhígítót szednek, mivel az ilyen járatokon órákat kell egy helyben ülni. A folyamatos ülés pedig növeli a vérrögök kialakulásának kockázatát, és még a kisebb sérülések is nagyfokú vérzéshez vezethetnek. Dr. Ormond azt tanácsolja, hogy legalább óránként álljunk fel és mozgassuk át végtagjainkat, de tanácsos a kompressziós zoknik viselete is. Az óvintézkedésekről továbbá feltétlenül egyeztessünk orvosunkkal.
Az ilyesfajta gyógyszerek bár kétségkívül ellazíthatnak, beszedésük ingataggá és gyengévé tehet minket. Ez a hosszabb utakon egyáltalán nem jó, főleg a fent is említett vérrögképződés miatt. Ehelyett dr. Ormond azt javasolja, hogy időnként nyújtsunk, és alternatívaként fontoljuk meg a fájdalomcsillapító hőtapaszok használatát.

Ahogy nevük is sugallja, az ilyen típusú orvosságok segítik a felhasználókat az elalvásban, ami otthon lefekvés előtt hasznos lehet, a levegőben azonban már annál kevésbé. Ezek kábulatot okoznak és a reakcióidőnket is lelassítják, ami már csak azért is veszélyes, mert ha valamilyen vészhelyzet lépne fel a repülőgépen, akkor nem fogunk tudni időben és megfelelően reagálni. Ezen felül az ilyen gyógyszerek közvetve növelhetik a vérrögök kialakulását, így dr. Ormand szerint például allergia esetén ajánlott olyan márkák használata, mint a Claritin vagy az Allegra, mert ezek nem álmosítanak.
A vizelethajtókat gyakran használják duzzanatok vagy a vérnyomás csökkentésére, de mint nevük is sejteti, a beszedést követően gyakrabban kell majd ürítenünk. A légi közlekedés pedig köztudottan dehidratáló hatású, így fennáll annak a veszélye, hogy a vizelethajtók szédülést és gyengeséget okoznak. Akik ilyen orvosságokat szednek, a szakember szerint fontolják meg, hogy tényleg szükségük van-e a tablettákra, de mindenképpen gondoskodjanak az elegendő vízbevitelről, és lehetőleg a folyosó melletti ülésekre foglalják le jegyüket.
Szintén gyakori, hogy az utasok szorongásoldókkal szeretnének javítani hangulatukon és a fellépő tüneteken, de dr. Ormand felhívja rá a figyelmet, hogy az ilyen gyógyszerek hatása erősebb lehet ekkora magasságban. Emiatt az utasok nehéznek érezhetik magukat, de akár légzési problémák is felléphetnek, sőt: akár el is ájulhatnak. A szakorvos úgy véli, hogy a légzési és figyelemelterelő technikák is sokat segíthetnek, de ha ezeket nem gondolnánk elegendőnek, használjunk inkább olyan természetes anyagokat, mint például a melatonin.

Az sem ritka, hogy a stresszelő utasok az ülések elfoglalását követően egyből lenyelnek egy altatót, de ez rendkívül veszélyes is lehet. Egyrészt az alvás mellett zavartságot vagy alvajárást okozhatnak, másrészről viszont egy esetleges vészhelyzet során lecsökkentik a túlélési esélyeket. Aki ugyanis nem éber, az nem tudja követni a légiutas-kísérők utasításait, emiatt dr. Ormand inkább egy jó szemmaszkot, nyakpárnát és zajszűrő fejhallgatót ajánl.
Dr. Ormand szerint a repülés alatt leginkább elkerülendő orvosságok egyértelműen az opioidokat tartalmazó fájdalomcsillapítók. Ezek már a földön is álmosságot okoznak, a hatás viszont a levegőben jelentősen felerősödik. Az ilyen tabletták lelassítják a légzést, ami oxigénhiányos környezetben nem tesz jót, de eközben szédülést, hányingert vagy zavartságot is okozhatnak. Ezek helyett mindenképpen javasolt más összetételű fájdalomcsillapítókat használni, így például ibuprofent vagy paracetamolt.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!