Ez már a valóság: hamarosan 3 óra alatt repülhetünk Londonból New Yorkba Ez már a valóság: hamarosan 3 óra alatt repülhetünk Londonból New Yorkba
Az XB-1 prototípus egyik tesztrepülése során.
Fotó: Boom Supersonic

2024-11-21

  • Drive
  • Check-in
  • Ez már a valóság: hamarosan 3 óra alatt repülhetünk Londonból New Yorkba

Ez már a valóság: hamarosan 3 óra alatt repülhetünk Londonból New Yorkba

Korábban már mi is írtunk arról, hogy az amerikai Boom Supersonic régóta azon dolgozik, hogy újra valósággá váljon a szuperszonikus repülés, amit az Overture névre keresztelt repülőgéppel hajtanának végre.  A prototípussal egy ideje kísérleteznek, nemrég pedig újabb magasság- és sebességrekordot sikerült dönteni vele, ezzel pedig minden eddiginél közelebb kerültünk ahhoz, hogy újra szuperszonikus repülőgép kerüljön kereskedelmi forgalomba. 

Idén októberben mi is beszámoltunk a jövő szuperszonikus repülőgépének, az Overture-nek prototípusáról (XB-1), ami egy hónapja még csak ötödik próbarepülését hajtotta végre. Akkor a legnagyobb feladatot az úgynevezett flatter rendszer kijavítása jelentette, legutóbbi, nyolcadik tesztrepülése alatt pedig a sebességen volt a hangsúly.

Az XB-1 novemberi útja egy újabb mérföldkövet jelent, hiszen a gépnek nemcsak a gyorsaság tekintetében sikerült rekordot dönteni, hanem az elért magasságban is. A prototípus ugyanis képes volt 1012 km/órás (0,83 Mach) sebességgel száguldani, és 7632 kilométeres magasságig is gond nélkül feljutott.
Image
Az XB-1 prototípus egyik tesztrepülése során.
Fotó: Boom Supersonic

Ahhoz, hogy ténylegesen átlépjék a hangsebességet, a gépnek az 1 Machot, azaz 1235 km/órás sebességet kell túlszárnyalnia, ami látva a fejlődés mértékét, tényleg hamarosan bekövetkezhet. A Boom Supersonic számításai szerint a 10. tesztrepüléssel már elérhetik ezt a küszöböt. Viszonyításképpen egy klasszikus utasszállító jelenleg nagyjából 0,78 Mach sebességre képes, a privátgépek tekintetében pedig a Dassault Falcon 8X viszi a prímet 0,9 Machal.

De hogy mit jelent ez a valóságban? Az elképzelések szerint az Overture a jövőben 1,7 Mach-al, azaz nagyjából 2082 km/órával fog száguldani, aminek köszönhetően dupla olyan gyorsan tudnánk majd utazni, mint jelenleg. Azaz: ha a Boom tervei valósággá válnak, akkor nagyjából 3 óra alatt már Londonból New Yorkba lehetünk a mostani 7-8 óra helyett. 

A Boom szerint jelenleg nagyjából 600 olyan légi útvonal létezik, ahol ilyen gépek közlekedhetnek, ám a szuperszonikus repülőkre vonatkozó előírások miatt ezek nem húzódhatnak szárazföld felett. Ez az apróság azonban nem tántorította el a légitársaságokat, ugyanis az United Airlines, az American Airlines és a Japan Airlines is leszerződött a vállalattal. A számítások szerint az első gépek legkorábban 2030-ban hagyhatnák el a kifutópályákat.

A rekordot természetesen még mindig a Concorde tartja: a 2179 km/órával (1.7 Mach-al) közlekedő repülőgép 1996-ban mindössze 2 óra és 52 perc alatt tudott eljutni Londonból New Yorkba.

Az biztos, hogy ha a Boom terve valósággá válik, történelmi jelentőségü lesz, hiszen 2003 óta nem repült kereskedelmi forgalomban szuperszonikus repülő. A legendás Concorde, amit az Air France és a British Airways üzemeltetett, a 2001-es párizsi baleset és a fenntartási költségek miatt végleg a garázsba gurult, utódja pedig azóta sem lett.

(Források: Simple Flying, Time Out, The European)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!