Egyetlen ház fér csak el a világ legkisebb lakott szigetén Egyetlen ház fér csak el a világ legkisebb lakott szigetén
Just Room Enough sziget, New York, Egyesült Államok
Fotó: Shutterstock

2024-11-23

  • Drive
  • Úti cél
  • Egyetlen ház fér csak el a világ legkisebb lakott szigetén

Egyetlen ház fér csak el a világ legkisebb lakott szigetén

Földünkön meglepően sok érdekes sziget bújik meg. Ilyen például a New York és Kanada között rejlő „Just Room Enough” névre keresztelt apró sziget is, amit a világ legkisebb lakott szigeteként tartanak számon.

New York és Kanada határán, az Alexandria-öböl közelében találunk rá a „Just Room Enough” (magyarul: „egy szobára elegendő” - a szerk.), amit a világ legkisebb lakott szigeteként tartanak számon. Neve igencsak találó, hiszen mindössze 310 négyzetméteres területe pont annyira elég, hogy elférjen rajta egy ház, egy fa és egy aprócska kert.

Image
Just Room Enough sziget, New York, Egyesült Államok
Fotó: Shutterstock
Ha a legveszélyesebb szigetekre is kíváncsiak lennénk: Szigetek, ahol nem szeretnél kikötni

A házat még az 1950-es években építette fel rá a Sizeland család, a fenti titulust viszont csak 1982-ben sikerült elnyernie, addig ugyanis az Egyesült Királyság partjainál fekvő Bishop Rock érdemelhette ki – itt egyébként egyetlen világítótorony áll, ami három főt tud elszállásolni.

Mindenesetre a Sizeland család nyaralóként vásárolta meg a földterületet, ami az elmúlt évtizedekben kész turisztikai látványossággá nőtte ki magát. Persze jelenleg is magántulajdonban áll, ezért a kíváncsi utazók csak egy hajós kiruccanás keretében tudják megnézni.

A világon egyébként a becslések szerint 600 ezernél is több sziget található, a Word Population Review szerint ezek közül nagyjából 11 ezer az, ami lakott is. A legtöbb Norvégiában (kb. 239 ezer) és Svédországban (kb. 222 ezer), a harmadik helyen pedig Kanada áll nagyjából 52 ezerrel. A legnagyobb szigetnek a nemzetközi repülőteret kapó Grönland számít 2,16 millió négyzetkilométeres területével, őt követi Új-Guinea (közel 786 ezer négyzetkilométer), illetve Borneó (kb. 748 ezer négyzetkilométer). Joggal kérdeznénk rá Ausztráliára, ám a 7,74 négyzetkilométert kitevő országra inkább különálló kontinensként szoktak hivatkozni, mint szigetre.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!