2024-10-11
Merülj el a dél-olasz életérzésben: irány Szicília!
Ha Olaszországról beszélünk, sokaknak elsősorban a csizma jut eszébe, pedig a déli Szicília városai is legalább annyi kultúrát, történelmet és persze gasztronómiai lehetőséget rejtenek magukban, mint az olasz szárazföld. A sziget történetét egyaránt alakították a görögök, az arabok, a normannok és a spanyolok – éppen ez a kulturális változatosság az, ami megkülönbözteti Itálitától. Mutatjuk Szicília legizgalmasabb turisztikai célpontjait!

A sziget csodás fővárosát persze nem lehet kihagyni a listából: Palermo egy nagyváros a sziget északnyugati partján, és tökéletesen ábrázolja Szicília vegyes örökségét. A város fő látványosságainak számító Normann-palota és a palermói székesegyház tökéletes példái az arab és normann építészeti jegyekre, de ezek a nemzetek a gasztronómiában is megjelennek – erre járva kötelező kipróbálni a ricottás cannolit. A város szívét egyértelműen a nyüzsgő szabadtéri piacokon kell keresni, ahol a klasszikus szicíliai termékeket árusító bódék mellett rengeteg helyi street foodot – például panellét vagy arancinit – áruló éttermet találhatunk. A strandolásért célozzuk be a város határán található Mondellót.

Ugyan Taormina egész Szicília egyik legfelkapottabb települése, a szuvenírboltokon túllépve számos izgalmas látványossággal találkozhatunk. Közülük is kiemelkedik a hatalmas amfiteátrum, ahol még napjainkban is sokszor rendeznek eseményeket. A szűk utcákon pedig eljuthatunk a tengerre néző Piazza IX Apriléhez, a szétszórt palazzókhoz, de ha egy igazán lenyűgöző panorámát ígérő helyet is meglátogatnánk, akkor sétáljunk fel a város fölött magasodó Madonna della Rocca templomhoz.

Az ókori világ egyik legnagyobb városában, Szirakúzában sincs hiány a történelemből: látogassunk el az ókori görök színháznak és római amfiteátrumnak otthont adó Parco Archeologico della Neapolisba, az Apolló-templomhoz és a San Giovanni katakombákhoz. Ezután sétáljunk át Szirakúza történelmi központjába, Ortigia szigetére. A terület olyan látnivalókkal kecsegtet, mint például a 13. századi Maniace-kastélyt, az Athéné templomára épült dómhoz vagy a tengerparti Aretusa-forráshoz, de a gasztronómiai finomságokért az itteni piacot sem érdemes kihagyni.

A történelem kedvelői ne hagyják ki a délnyugati Agrigento városát sem és a környező Templomok-völgyét (Valle dei Templi). A régészeti helyszín tele van ókori görög épületekkel: csodájuk meg a Héra-templomot és a Concordia-templomot, mely egészen az i.e. 5. század óta díszíti a város szélét. Persze a belvárosban is számos látványos templomot és palazzót találhatunk, az éttermekért és a boltokért pedig keressük fel a Via Atenea sétálóutcát. Ha bevállalunk egy kis utazást, akkor már csak a látványért is megéri ellátogatni a török lépcső néven ismert tengerparti sziklaképződményhez.

A sziget északnyugati térségében, a dombok tetején találhatunk rá a Erice mesebeli településére, melynek fő látványossága a Castello di Venere. A normann stílusú vár az egykori Afrodité-templomra húzták fel. Szintén érdemes felkeresni a település gótikus székesegyházát, Chiesa Madrét, illetve a Pepoli-tornyot. A szűk és macskaköves utcákon sétálva mindenképpen térjünk be a Pasticceria di Ericébe, amely világszerte híres az édes és krémes genovesi nevű finomságról.
(Forrás: Time Out)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!