Így készítik az igazi szicíliai paradicsompasztát az olasz nagyik – videó! Így készítik az igazi szicíliai paradicsompasztát az olasz nagyik – videó!
Fotó: Shutterstock

2024-08-13

  • Drive
  • Gasztro
  • Így készítik az igazi szicíliai paradicsompasztát az olasz nagyik – videó!

Így készítik az igazi szicíliai paradicsompasztát az olasz nagyik – videó!

Az olasz gasztronómiának nincsen párja, a paradicsompaszta pedig a pizzáktól kezdve a tésztákon át a húsos ételekig, rengeteg recept alapját képezi. Az igazán gazdag ízvilág eléréséhez viszont egyrészt türelmesnek kell lenni, másrészt pedig meg is kell dolgozni: a szicíliai l’astrattu-t hagyományosan az adott közösség asszonyai készítik el nyáron, a folyamat pedig akár két hetet is igénybe tud venni.

A forró olaszországi nyarak nemcsak a strandolóknak kedveznek, hanem néha a recepteknek is: a tradicionális szicíliai paradicsompaszta, a l’astrattu elkészítésében ugyanis kulcsfontosságú szerepet játszik a Nap. A nyári hónapokban a családok női tagjai a teraszokon nekikezdenek a több napot igénylő elkészítési folyamatba, aminek hatására a piros szín szinte takaróként borítja be az épületeket.

Az astrattu elkészítéséhez csupán édes – hagyományosan Siccagno típusú – paradicsomokra, olívaolajra és sóra van szükség. Egy kilogrammnyi pasztához

  • 20 kg száraz és édes paradicsom;
  • pár evőkanál extraszűz olívaolaj;
  • néhány nagyobb szőlőlevél;
  • néhány babérlevél;
  • valamint ízlés szerinti mennyiségű só szükséges.
A szicília pisztáciát is érdemes megkóstolni: Szicília titkos települése, ami a pisztácia mekkájának számít
Image
Fotó: Shutterstock

Magához a „főzéshez” azonban több egyedi kelléket használnak, így például egy nagyobb réz- vagy acéledényt (quarara), de semmiképpen se alumínium borításút, mert ez megváltoztatná az ízt. Továbbá kell még hozzá egy nagyobb (elektromos) paradicsompasszírozó, egy-egy maidde (nagy, fából készült deszka), pár gézkendő a maidde lefedéséhez, pár agyag- vagy kerámiaedény (fangotti) az utolsó fázishoz, illetve agyag- vagy üvegedények és nagyobb parafadugók a tároláshoz.

Ha pedig kimelegednének a főzés közben: Hűsölj Szicília kedvenc desszertjével, a granitával
Elkészítés
  • A tökéletes végeredmény elérése érdekében teljesen érett paradicsomokat kell használni, melyeknek csumáját eltávolítják, majd a gyümölcsöket megmossák. Ezt követően a paradicsomokat kézzel összezúzzák, megsózzák, és beleöntik a quararába, majd lassú tűzön, rendszeres keverés mellett nagyjából két óráig főzik.  
  • Miután az edényt leveszik a tűzről, és a paradicsomok is kihűltek, az asszonyok leválasztják a héjakat és a magokat, és a paradicsompréssel eltávolítják ezeket a hústól. A húst kezükkel egyenletesen szétterítik a maidde-n, majd megszórják sóval.
  • Ezután kezdődik meg a Nap munkája: a paradicsommal megkent deszkát kint hagyják a napon, estére pedig leterítik a gézkendővel. Az órák múlásával egyre szárazabbá és sötétebbé váló pürét folyamatosan átgyúrják, míg az egy sűrű, sötétvörös és puha masszává nem változik. Ezt a masszát töltik bele egy óriási fangottóba, amiben pár napig pihentetik a pasztát.
  • Pár nap elteltével beolajozzák kezeiket, és egy lapos golyóvá gyúrják össze a pürét. Mindezt kisebb adagokra osztják, és belerakják a beolajozott agyagüvegekbe. Ehhez hozzáadnak pár babérlevelet és szőlőlevelet azért, hogy segítsék a tartósítást, végül pedig lezárják a dugókkal. Az elkészült astrattut a családok egész évben fogyaszthatják.

(Forrás: Visit Sicily)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!