Mint egy olasz étteremben: 6 tipp, hogy tökéletes gnocchit készítsünk Mint egy olasz étteremben: 6 tipp, hogy tökéletes gnocchit készítsünk
Fotó: Kaboompics.com, Pexels

2024-11-19

  • Drive
  • Gasztro
  • Mint egy olasz étteremben: 6 tipp, hogy tökéletes gnocchit készítsünk

Mint egy olasz étteremben: 6 tipp, hogy tökéletes gnocchit készítsünk

Az arancinitől kezdve a rizottón át a nápolyi pizzáig, Olaszország rengeteg finomsággal ajándékozta meg a történelem során a világot. A tésztaételek közül pedig kiemelkedik a puha gnocchi, amit bár a boltokban is beszerezhetünk, de házilag készítve az igazi. Mutatjuk is, mire kell figyelnünk ahhoz, hogy a lehető legjobban sikerüljön a vacsora!

Ha már sikeresen elsajátítottuk a szicíliai paradicsompaszta vagy a házi pesto receptjeit, akkor csak egyetlen lépés választ el minket attól, hogy egy tökéletes étel kerüljön az asztalra: ez nem más, mint a gnocci.

Image
Fotó: Kaboompics.com, Pexels
Így készül a gnocci

Ehhez elsősorban megfelelő burgonyára lesz szükségünk: a profik általában azért, hogy bele tudják építeni annak diós ízét a receptbe, sárgahúsú Yukon Gold krumplit használnak. A Food & Wine szerint ezt helyettesíthetjük ruszin burgonyával is, habár a hatás nem lesz ugyanaz.

A második lényeges lépés, hogy semmiképpen se főzzük meg vízben a burgonyát, helyette rakjuk inkább sütőbe. A víz ugyanis a legfőbb ellensége a gnocchinak: mielőtt betennénk a sütőbe, szurkáljuk meg villánkkal néhányszor a krumplikat, majd sózzuk meg annak érdekében, hogy elpárologjon belőlük a felesleges víz.

Image
Fotó: Kaboompics.com, Pexels

A megfelelő állag eléréséhez az is fontos, hogy egy finomszemcsés krumplireszelővel álljunk neki az elkészítésnek, hiszen így elkerülhetjük, hogy olyan darabos vagy csomós legyen a végeredmény, mintha krumplitörőt használnák. A reszelő segítségével azonban vékonyra fogjuk tudni „aprítani” a burgonyát, ami hozzájárul ahhoz, hogy a gnochhi extrakönnyű legyen.

 Persze a liszt minősége és mennyisége is lényeges: a legjobb eredményhez használjunk kétharmad arányban teljes kiőrlésű, egyharmad arányban pedig süteménylisztet. Használhatunk kizárólag teljes kiőrlésű lisztet is, ám ezt általában nem őrölik eléggé finomra ahhoz, hogy teljesen felszívódjon a burgonyában. Ráadásul a szükségesnél több benne a fehérje, amitől rágós lehet a gnocchi. Ha szigorúan ragaszkodnánk az olasz hagyományokhoz, akkor viszont „00 tenero” jelzésű olasz liszttel dolgozzunk, amit lágy, kifejezetten alacsony fehérjetartalmú búzából készítenek.

Image
Fotó: Shutterstock

Az ötödik pont, amire szintén ügyelnünk kell, hogy megfelelő arányban használjunk lisztet és burgonyát. A krumplit ehhez a sütés és a reszelés után szükséges lemérnünk: 450 gramm reszelt burgonyához nagyjából 120 grammnyi lisztre lesz szükségünk.

Legutolsó sorban pedig a tökéletes gnocchihoz elengedhetetlen egy tésztavágó. Ugyan a legtöbb receptkönyvben azt javasolják, hogy a tésztát gyúrással dolgozzuk össze, ám mivel a gnocchi tojás nélkül készül, ezért a gyúrástól túlságosan kemény lehet. A profik azt tanácsolják, hogy a liszt háromnegyedét egy tésztavágó segítségével keverjük el, majd az utolsó egynegyedet nyújtás, formázás közben adjuk hozzá.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!